W kościele na Karczówce, gdzie znajduje się wyjątkowy, wykonany z jednolitej bryły ołowiu posąg świętej Barbary, odbędzie się dziś msza święta w intencji górników i ich rodzin.
Msze barbórkowe na Karczówce, to tradycja kultywowana przez Stowarzyszenie Ochrony i Tradycji Genius Loci „Karczówka”.
Prezes organizacji Stanisław Szrek zapraszając na uroczystości przypomniał, że msze na Karczówce odbywają się od ponad 20 lat. W tym roku nabożeństwo zostanie odprawione nie w głównym kościele, ale kaplicy poświęconej patronce górników. Dodał, że jednym z celów stowarzyszenia jest utrwalenie historii związanej ze działalnością wydobywczą na wzgórzu i jego okolicach i tego typu wydarzenia z udziałem przewodników i kielczan wpisują się w tę działalność.
Barbórkowa msza święta w kościele na Karczówce rozpocznie się o godzinie 16.00.
Zalesione wzgórze Karczówka w Kielcach było miejscem intensywnego wydobycia rud ołowiu. Do dziś zachowały się szyby, którymi wywożono urobek. Tradycje górnicze przypomina m.in. figura św. Barbary, wykuta z jednej wielkiej bryły galeny, czyli rudy ołowiu, zbliżona do naturalnej wielkości. Bryłę galeny wydobył w 1646 roku samotnie pracujący ubogi górnik Hilary Mala z pobliskiego Niewachlowa.
W intencji górników odprawiona zostanie także msza święta w Staszowie w kościele pod wezwaniem Św Barbary. W nabożeństwie będzie uczestniczył poseł Krzysztof Lipiec. Tradycje górnicze Staszowa i okolice są związane wydobyciem siarki.