Mija 37 lat od protestu młodzieży w obronie krzyży w Zespole Szkół Zawodowych we Włoszczowie. 3 grudnia 1984 roku w szkole rozpoczął się strajk okupacyjny w obronie krzyży usuniętych z sal lekcyjnych. Protest 700 uczniów, trwający do 16 grudnia, odbił się szerokim echem w kraju i za granicą.
Oprócz młodzieży uczestniczyli w nim księża katecheci – Marek Łabuda i Andrzej Wilczyński. Żywność dzieciom i młodzieży w tym czasie dostarczali rodzice. Strajkujących wspierał biskup Mieczysław Jaworski, który codziennie przyjeżdżał do Włoszczowy i odprawiał mszę świętą.
W piątek (3 grudnia), w rocznicę tych wydarzeń, o godzinie 10.00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP we Włoszczowie odprawiona zostanie uroczysta msza święta, po której odbędzie się koncert Artura Frączaka. Po nabożeństwie uczestnicy udadzą się do Zespołu Szkół nr 3, gdzie zaplanowano oficjalną część uroczystości.
Zostaną wręczone m.in. nagrody laureatom ogólnopolskiego konkursu na zaprojektowanie kartki pocztowej upamiętniającej wydarzenia sprzed 37 lat.
W ocenie historyków Instytutu Pamięci Narodowej, protest młodzieży w obronie krzyży był wydarzeniem bezprecedensowym w historii regionalnego oporu wobec komunistycznego systemu politycznego.
Uczestników strajku dotknęły represje, wielu z nich zostało pozbawionych praw uczniowskich i relegowanych ze szkoły z tzw. wilczym biletem, innych nie dopuszczono do matury. Za kierowanie protestem zostali skazani w 1985 roku księża: Marek Łabuda – na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu i Andrzej Wilczyński – na 10 miesięcy z zawieszeniem na 3 lata. W 1991 roku Sąd Najwyższy uniewinnił obu duchownych.
Przypomnijmy, 30 listopada 1984 roku w kościele parafialnym we Włoszczowie zostały poświęcone nowe krzyże przyniesione przez młodzież. Następnego dnia uczniowie zawiesili je w klasach Zespołu Szkół Zawodowych, zostały jednak szybko zdjęte. Brak krzyży stwierdzili rodzice, którzy 2 grudnia przybyli na zebranie. Po rozmowach z przedstawicielami władz i dyrekcją szkoły zapadła decyzja o strajku okupacyjnym.
Strajk we Włoszczowie w obronie krzyży był drugim tak głośnym protestem, po strajku młodzieży z Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem koło Garwolina, gdzie od grudnia 1983 do kwietnia 1984 roku uczestniczyło w nim około 400 osób.