Dokładnie 29 lat temu wysłano pierwszy SMS. Został wystukany na klawiaturze komputera i brzmiał: „Merry Christmas!” Jej autor prawdopodobnie nie przypuszczał, że zaczyna właśnie rewolucję, która całkowicie zmieni sposób komunikacji międzyludzkiej. Jak ta krótka wiadomość tekstowa zmieniła świat komunikacji? Czy SMS, który wyparł pocztówki i listy, teraz sam jest wypychany przez komunikatory internetowe?
W „Aktualnościach Dnia” dziś o tym, czy SMS, który wyparł pocztówki i listy, teraz sam jest wypychany przez komunikatory internetowe?
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest piątek, 3 grudnia, 337 dzień roku.
Do końca roku zostało 28 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 07:22
Zachód słońca w Kielcach: 15:34
Dzień trwa 8 godzin 11 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 8 godzin i 12 minut.
Imieniny obchodzą: Franciszek, Ksawery oraz Atalia, Biryn, Ema, Emma, Franciszek Ksawery, Gerlinda, Hilaria, Kasjan, Kryspin, Lucjusz, Łucjusz, Mirokles, Uniemir
*****
Przysłowie na dziś:
„Grudzień jak łagodny wszędzie cała zima dzieckiem będzie”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Sztucznego Futra
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
Dzień Naftowca i Gazownika
Światowy Dzień Majsterkowicza
*****
PIĄTEK, 3 GRUDNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1733 r. – OPATÓW: wojna o sukcesję polską: w Opatowie zawiązano lokalną konfederację w obronie wolności elekcji.
1984 r. – WŁOSZCZOWA: poniedziałek, uczniowie po przyjściu do szkoły stwierdzili brak krzyży, a że interwencja u dyrektora nic nie dała, nie podjęli nauki ale zebrani w holu szkoły śpiewali pieśni religijne, domagając się zawieszenia zdjętych krzyży. Młodzież odwiedzili włoszczowscy księża, ale po rozmowie z dyrekcja opuścili szkołę. Do placówki przyjechała delegacja ówczesnych władz z Kielc. Około godz. 15 grupa młodzieży zaczęła okupować budynek, po tym jak zostali słownie znieważeni przez wicewojewodę kieleckiego. Do młodzieży dołączyli ks. M. Łabuda i ks. A. Wilczyński.
PIĄTEK, 3 GRUDNIA: W POLSCE
1940 r. – Cyryl Ratajski został Delegatem Rządu na Kraj.
1943 r. – na podwórzu spalonego domu przy ul. Puławskiej 21/23 oraz obok nieistniejącej już zajezdni tramwajowej przy ul. Puławskiej 13 w Warszawie Niemcy rozstrzelali 112 więźniów Pawiaka.
1961 r. – elektryk Stanisław Jaros usiłował dokonać drugiego zamachu bombowego na przebywającego w Sosnowcu Władysława Gomułkę. Zbyt późno odpalona bomba zabiła mężczyznę i ciężko zraniła dziecko.
1992 r. – powstała Federacja Rodzin Katyńskich.
PIĄTEK, 3 GRUDNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 11:00 – Warszawa: Prezydent Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych