Podstawy biznesu oraz umiejętności programistyczne będą rozwijać uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych w Kielcach dzięki umowie, którą szkoła podpisała dziś z Kieleckim Parkiem Technologicznym oraz programistyczną firmą Altar, lokatorem Parku.
Altar obejmie patronatem jedną z klas szkoły. Waldemar Cichacz, prezes firmy ma nadzieję, że dzięki temu młodzi ludzie rozwiną umiejętności ważne dla swojej przyszłej kariery zawodowej.
– Możemy te kompetencje rozwijać poprzez programy praktyk i staży. W ten sposób wiedzę przekazywaną w ramach podstawy programowej możemy uzupełnić o rzeczywiste kwalifikacje zawodowe, takie, które odnajdą się później w realiach biznesowych – tłumaczył Waldemar Cichacz.
Firma Altar nie nastawia się jedynie na przygotowanie sobie przyszłych kadr. W partnerstwie z Kieleckim Parkiem Technologicznym ułatwi młodym ludziom na przykład zakładanie własnych startupów.
Władysław Zaucha, dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych stwierdził, że taka forma współpracy i patronatu jest nowatorska w skali Kielc. Jak tłumaczył, ma już kilka klas, nad którymi patronat mają inne firmy, ale dziś podpisana umowa ma nieco inny charakter i daje młodym ludziom większą swobodę.
– Zazwyczaj jest tak, że przygotowują pracownika tylko dla siebie. Tutaj z Kieleckim Parkiem Technologicznym poznaje się biznes. Uczeń – jeżeli chce – może założyć swoją firmę, ale może też iść na studia wyższe – stwierdził dyrektor „Elektryka”.
Bogdan Wenta, prezydent Kielc podkreślał, że klasa patronacka to odpowiedź na potrzeby pracodawców. Jak mówił, przedsiębiorcy wiedzą jakich pracowników im potrzeba, co w efekcie doskonale przygotowuje uczniów do oczekiwań rynku.