W Sanktuarium Maryjne w Piekoszowie rozpoczęły się kolejne prace konserwatorskie. Obejmują one wymianę spróchniałych i zniszczonych elementów drewnianych. To m.in. schody na chór i wieże kościoła oraz podłogi na wieżach. Wymienione lub odnowione zostaną także zniszczone okna.
Wójt Piekoszowa, Zbigniew Piątek, przypomniał że świątynia jest jednym z najważniejszych obiektów na terenie gminy. Prace remontowe w kościele trwają od 2015 roku.
– W ostatnim czasie gmina Piekoszów przeznaczyła na ten cel 125 tys. złotych. Działania obejmują prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane we wnętrzu sanktuarium. Jest to ważny dla nas obiekt historyczny, a z uwagi na fakt, że kościół znajduje się w rejestrze zabytków, chcemy przywrócić mu dawny blask – powiedział.
Wójt podkreśla, że kościół jest remontowany etapami.
– Do tej pory obiekt był odnawiany z zewnątrz. Zabezpieczone i wyremontowane zostały m.in. dwie wieże, dach świątyni, a także jej elewacja. Teraz skupiamy się na wymianie spróchniałych elementów drewnianej konstrukcji wewnątrz kościoła. Nadal jednak pozostało jeszcze sporo do zrobienia. Cieszę się, że moja inicjatywa została poparta w całości przez radę gminy – dodaje.
– Remont zakłada wymianę okien w zakrystii, drzwi, schody na chór, podłogi na chórze oraz w wieżach. Ponadto w wieżach zostaną uzupełnione tynki, a ich wnętrza zostaną wyciszone oraz ocieplone – opisuje proboszcz parafii w Piekoszowie, ks. Zygmunt Kwieciński.
Wszystkie prace mają być wykonane do 15 grudnia tego roku.
Budowa kościoła w Piekoszowie rozpoczęta się w 1807. Budowla została konsekrowana w 1884 roku przez biskupa sandomierskiego Antoniego Ksawerego Sotkiewicza. Kościół jest trójnawowy, murowany. Wzniesiony z kamienia i cegły, ma dwie wysokie wieże.