Produkty Facebooka szkodzą dzieciom, zaogniają podziały społeczne i osłabiają demokrację. „Szefostwo firmy przedkłada zyski nad dobro ludzi” zdradziła była menedżerka Facebooka, Frances Haugen.
W „Aktualnościach Dnia” dziś o tym, czy najpopularniejszy portal społecznościowy celowo podsuwa treści, które mają wzbudzić negatywne emocje, bo przyciągają do serwisu?
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest wtorek, 30 listopada, 334 dzień roku.
Do końca roku zostało 31 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 07:18
Zachód słońca w Kielcach: 15:36
Dzień trwa 8 godzin 17 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 8 godzin i 6 minut.
Imieniny obchodzą: Andrzej, Fryderyk oraz Justyna, Konstancjusz, Kutbert, Maura, Tadea, Zbysława, Zozym
*****
Przysłowie na dziś:
„Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży sto dni śnieg w polu leży ”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Białych Skarpetek
Dzień Pamięci Wszystkich Ofiar Wojen Chemicznych
*****
WTOREK, 30 LISTOPADA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1887 r – OSTROWIEC ŚW.: urodził się Walerian Kunat, który używając pseudonimu Oskar w ostatnich latach pierwszej wojny światowej dowodził oddziałem ostrowieckim konspiracyjnej Polskiej Organizacji Wojskowej. Zasłynął przede wszystkim jako organizator ataku na Opatów w lutym 1918 r, kiedy to ostrowieccy peowiacy w liczbie 150 ludzi próbując uwolnić z aresztu komendanta obwodu wdali się w strzelaninę z austriackimi żandarmami. W efekcie tego podchorąży Walerian Kunat został aresztowany i osadzony w więzieniu w Lublinie. Po uwolnieniu w listopadzie 1918 r dowodził akcją rozbrajania Austriaków na ulicach Ostrowca, później jako ochotnik wstąpił do Wojska Polskiego i walczył najpierw z Ukraińcami w Polsce Wschodniej, a następnie z bolszewikami podczas wojny 1920 r.
1984 r. – WŁOSZCZOWA: piątek wieczorem; na mszy o godz. 18.00 nastąpiło poświęcenie krzyży przez ks. K. Biernackiego.
WTOREK, 30 LISTOPADA: W POLSCE
1409 r. – Wielka wojna z zakonem krzyżackim: w Brześciu rozpoczęła się tajna narada wojenna między królem Władysławem II Jagiełłą a wielkim księciem litewskim Witoldem.
1808 r. – zwycięska szarża polskich szwoleżerów dowodzonych przez płk Jana Leona Kozietulskiego pod Somosierrą, która otworzyła wojskom Cesarza Napoleona I drogę na Madryt. Szarża przeszła do historii jako symbol niebywałej odwagi, męstwa i poświęcenia polskiego żołnierza.
1913 r. – we Lwowie odbył się zjazd delegatów stronnictw tworzących Komisję Tymczasową Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych. Podjęto decyzję o zmianie nazwy tego gremium na Komisję Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych, przyjęto też statut, który określał, że Komisja będzie koordynatorem wszelkich prac niepodległościowych w Polsce i w środowiskach emigracyjnych, a także sprawować będzie pieczę nad Polskim Skarbem Narodowym. Podczas obrad Józef Piłsudski zaapelował o zjednoczenie Związku Strzeleckiego i Polskich Drużyn Strzeleckich w jedną formację.
1938 r. – w Zakopanem podpisano umowę graniczną ze Słowacją na mocy której do Polski przyłączono wsie Jaworzyna Tatrzańska i Leśnica Pienińska.
1954 r. – na antenie Programu I Polskiego Radia wyemitowano premierowe wydanie audycji Kronika sportowa.
1993 r. – w Cheshire w USA zmarł prof. Wacław Jędrzejewicz (ur. 29 stycznia 1893 r.), legionista I Brygady, pułkownik WP (awansowany pośmiertnie do stopnia generała brygady), dyplomata, polityk (m.in. minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego w latach 1933-35), wybitny historyk, jeden z twórców i wieloletni Prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku.
WTOREK, 30 LISTOPADA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 16:00 – Warszawa: gala wręczenia nagród „Pracodawca Godny Zaufania”, organizowana przez KIG, Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Fundację im. XBW Ignacego Krasickiego – gala będzie poprzedzona debatą pt. „ESG – jak pracodawcy włączają się do procesu zrównoważonego rozwoju”