Następna ciężarówka stanęła na starachowickiej „Ścieżce STAR-a”. To STAR 660 z cysterną na wodę. Jest ósmym z kolei samochodem umieszczonym w przestrzeni miasta, a ma przypominać o tradycjach motoryzacyjnych Starachowic.
Pierwsze ciężarówki ustawiono w 2018 roku, w 70. rocznicę rozpoczęcia produkcji w FSC. Dotychczas było ich siedem w różnych punktach miasta, najnowsza – ósma znajduje się na skrzyżowaniu ulic Iłżeckiej i Krańcowej. STAR 660 M2 w wersji z cysterną należał do polskiego wojska, ma niewiele ponad dwa tysiące przejechanych kilometrów i został odnowiony przez firmę Star San Duo – informuje dyrektor do spraw logistyki i handlu w firmie Konrad Dziubek.
– Pochodzi z 1979 roku. Cysterna ma pojemność 3700 litrów. Cały samochód został odnowiony i pomalowany w barwy militarne. Tak nie były malowane samochody przed 40 laty, ale postanowiliśmy unowocześnić jego wygląd – dodaje.
Z Fabryki Samochodów Ciężarowych w czasie całej produkcji wyszło osiem podstawowych modeli samochodów, obecnie na ścieżce STAR-a jest ich sześć – przypomina jeden z inicjatorów upamiętnienia starachowickiej ciężarówki, lokalny dziennikarz Jan Tamiołło.
– Do pełnego pokazania wszystkich modeli STAR-ów brakuje jeszcze STAR-a 244 i 742 – oba są dość rzadkie, ale mam nadzieję, że uda się je pozyskać, aby dopełnić ścieżkę i w pełni wykorzystać jej walor edukacyjny – mówi.
Prezydent Marek Materek informuje, że w planie jest wydanie mapy i planu zwiedzania ścieżki STAR-a, bo wielu turystów chce zobaczyć wszystkie modele eksponowane w mieście. Dodatkowo przy każdym z nich jest tabliczka z podstawowymi informacjami o danym samochodzie i odsyłaczem do Muzeum Przyrody i Techniki, które przechowuje pamiątki związane z działalnością FSC.
Koszt przygotowania placu na postawienie STAR-a, dokumentacja i utwardzenie terenu kosztowały 50 tys. zł. Zakup samochodu i jego renowację w całości sfinansowała firma Star San Duo. W przyszłym roku na terenie miasta postawione będą dwa kolejne STAR-y.