„Cukrownicy – bohaterowie naszej niepodległości” – wystawę o takim tytule można oglądać od dziś w siedzibie Izby Pamięci Cukrownictwa w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Jej wernisaż odbywa się w dniu 191. rocznicy wybuchu powstania listopadowego. Od tego historycznego wydarzenia rozpoczyna się opowieść o wkładzie polskich cukrowników w walkę o wolny kraj.
Inicjatorem wystawy jest Fundacja Krajowej Spółki Cukrowej „Pomaganie krzepi”. Lucyna Modrak, członek zarządu fundacji mówi, że przygotowania trwały wiele miesięcy. Na ekspozycji prezentowane są informacje dotyczące wielu wydarzeń historycznych.
Początek to 1830 rok i Powstanie Listopadowe, koniec historii wieńczy II wojna światowa. Ponadto ukazane są działania rozwijające kraj, również te, które pomagały ustabilizować sytuację gospodarczą.
Kurator wystawy Waldemar Brociek, który merytorycznie przygotował prezentację informuje, że brał pod uwagę dokonania pracowników cukrowni wszystkich szczebli, ale też działających w Banku Cukrownictwa Krajowego. Pozyskano także zbiory z Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Św. Jak dodaje – wystawa pokazuje ogrom działań.
– Cukrownicy brali udział zarówno w walkach zbrojnych, ale i finansowo wspierali różne zadania. Cukrownie m.in. tworzyły szpitale, szwalnie, gdzie powstawała bielizna dla żołnierzy, wspierano plebiscyt na Śląsku, a także rodziny walczących o wolną Polskę – mówi Waldemar Brociek.
W otwarciu uczestniczył poseł Andrzej Kryj, który podkreśla, że cukrownia Częstocice była jedną z najstarszych w Polsce. To bardzo ważne miejsce, zachowujące pamięć o polskim przemyśle cukrowym. Jest wdzięczy Krajowej Spółce Cukrowej, że na takie cele przeznacza część wypracowanego zysku.
– Warto działać biznesowo, ale warto też działać społecznie i ta społeczna odpowiedzialność biznesu wyraża się w funkcjonowaniu izby i organizowaniu takich wystaw. Bardzo ważny temat – mówi parlamentarzysta.
Zdzisław Salus, członek zarządu KSC mówi, że początkowo wystawa miała zostać otwarta w okolicach 11 listopada, jednak wybrano datę nawiązującą do początku powstania listopadowego, ponieważ to wtedy rozpoczęła się walka o niepodległość. Jak dodaje, budynek izby został niedawno wyremontowany, powstała nowa, niewielka sala, która będzie przeznaczona na czasowe historyczne prezentacje. Ta jest pierwsza.
Wystawę „Cukrownicy – bohaterowie naszej niepodległości” będzie można oglądać do marca.