Afrykański pomór świń, czyli ASF zbiera coraz większe żniwo w gospodarstwa hodowlanych w regionie świętokrzyskim. W ostatnim czasie ognisko choroby wykryto 20 listopada w miejscowości Drugnia Rządowa, w gminie Pierzchnica, gdzie hodowano stado liczące 34 sztuki.
Kolejne ognisko potwierdzono, w poniedziałek, 29 listopada we wsi Łosień, także w gminie Pierzchnica. Tam hodowane były 64 świnie.
W związku z zaistniałą sytuacją, decyzją władz wojewódzkich, obszarem zapowietrzonym, czyli w promieniu 3 km od ogniska objęte zostały miejscowości w powiecie kieleckim. W gminie Chmielnik: Chmielnik – miasto, Lipy, Lubania, Łagiewniki, Suchowola, Zrecze Duże, Zrecze Małe. W gminie Pierzchnica: Drugnia, Drugnia Rządowa, Podstoła, Strojnów, Wierzbie.
Z kolei strefą zagrożoną, czyli w promieniu 10 kilometrów od ogniska (7 km poza obszarem zapowietrzonym) objęte zostały miejscowości w trzech powiatach:
w powiecie kieleckim, w gminie Pierzchnica: Ujny, Holendry, Czarna, Osiny, Pierzchnianka, Pierzchnica, Kalina Górecka, Górki, Maleszowa, Gumienice, Straszniów, Podlesie, Brody;
w gminie Chmielnik: Zrecze Chałupczańskie, Szyszczyce, Ciecierze, Przededworze, Ługi, Celiny, Piotrkowice, Minostowice, Suliszów, Jasień, Holendry, Sędziejowice, Śladków Duży, Śladków Mały, Kotlice, Suskrajowice, Borzykowa; w gminie Raków: Celiny, Smyków, Korzenno, Głuchów Lasy, Głuchów, Mędrów, Papiernia; w gminie Daleszyce: Trzemoszna, Szczecno;
w powiecie buskim, w gminie Gnojno: Pożogi, Poręba, Gorzakiew, Płośnia, Wola Bokrzycka, Gnojno, Glinka, Skadla, Wola Zofiowska, Zofiówka, Wiktorów, Rzeszutki, Falki, Zagrody, Janowice Poduszowskie, Janowice Raczyckie, Januszowice, Zawada;
w powiecie staszowskim, w gminie Szydłów: Rudki, Potok, Brzeziny.
Jak podaje Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Kielcach, w tym roku w regionie świętokrzyskim przebadano prawie 4 tys. dzików odstrzelonych, padłych i zabitych na drogach. W żadnym przypadku nie wykryto obecności ASF.
Inspektorat podkreśla, że przyczyną choroby pojawiającej się u świń musi być jej zawleczenie poprzez nieprzestrzeganie zasad bioasekuracji w gospodarstwach.
Pierwsze w regionie świętokrzyskim ognisko ASF odkryto 14 października w Czarzyźnie w powiecie staszowskim, w gminie Łubnice. Kolejne potwierdzono 24 października w Słupcu oraz 25 października w Lubani, w gminie Chmielnik w powiecie kieleckim.