Czy w Kielcach powstanie oddział reumatologii? Rada miasta zamierza podjąć uchwałę o wystosowaniu petycji w tej sprawie do Ministra Zdrowia i Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Według radnych, powstanie w Kielcach takiego oddziału jest potrzebne i znacznie polepszyłoby dostępność pomocy medycznej w tej dziedzinie.
Jedną z inicjatorek pisma jest Marianna Noworycka-Gniatkowska, przewodnicząca Komisji Rodziny i Polityki Społecznej Rady Miasta Kielce, która uważa, że choroby reumatologiczne dotykają coraz większą liczbę osób, a dostęp do leczenia jest ograniczony.
– Bardzo dużo młodych osób choruje na łuszczycowe i reumatoidalne zapalenie stawów. Szczególnie zależy mi na chorych z problemami łuszczycowymi, ponieważ wiem, że młodzi wstydzą się tej choroby i odwlekają przeprowadzenie badań i rozpoczęcie leczenia. Oddział w Kielcach znacznie przyspieszyłby diagnostykę. Dodatkowo osoby z taką przypadłością mogą być objęte leczeniem biologicznym, które realizowane jest tylko w szpitalu – mówi przewodnicząca.
W województwie świętokrzyskim funkcjonują trzy oddziały reumatologiczne. Zespół Opieki Zdrowotnej w Końskich oferuje 25 łóżek, Zespół Opieki Zdrowotnej we Włoszczowie 15, a Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego w Sandomierzu 16 łózek.
Małgorzata Kiebzak, dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach, uważa, że z punktu widzenia pacjentów taki oddział jest potrzebny.
– Najważniejszym pytaniem jest to, czy byłby to oddział całodobowy, czy tylko w systemie dziennym. Leczenie reumatologiczne i dermatologiczne w większości odbywa się w taki sposób, że pacjent przychodzi do szpitala tylko na diagnostykę, a leczenie odbywa w domu. Z punktu widzenia pacjenta, dodatkowy oddział z pewnością by się przydał. Natomiast jeśli pojawi się chętny szpital to oczywiście zaczniemy rozmowy na ten temat – wyjaśnia dyrektor.
Małgorzata Kiebzak ma obawy, czy uda się takiej jednostce zebrać specjalistyczną kadrę, lub wykształcić w przyszłości nowych lekarzy. Na razie w naszym regionie nie ma miejsc na specjalizacji z reumatologii.
– Otrzymałam informację, że w tej chwili nie mamy wolnych miejsc specjalizacyjnych, co jest przerażające. W związku z tym, należałoby zapytać wojewódzkiego konsultanta, czy wynika to z tego, że nie zabiegają o tworzenie nowych miejsc dla studentów, czy z braku chętnych.
Ewa Pater, wojewódzki konsultant ds. reumatologii informuje, że w tym roku Ministerstwo Zdrowia przyznało naszym szpitalom kilka miejsc specjalizacyjnych na reumatologię, ale są one już zajęte, dlatego zwróciła się do resortu o przyznanie kolejnego dla Szpitala Powiatowego we Włoszczowie.
Dodaje, że w jej odczuciu w województwie świętokrzyskim na razie nie jest potrzebny kolejny taki oddział. Te, które działają we Włoszczowie, w Końskich oraz w lecznicy w Sandomierzu zapewniają odpowiednią opiekę pacjentom wymagającym opieki reumatologa.
– Te oddziały funkcjonują i prowadzą to leczenie. Dlatego wydaje się, że na tę chwilę ta liczba miejsc szpitalnych jest wystarczająca. Poza tym, powstanie nowego oddziału reumatologicznego będzie oczywiście wymagało kadry lekarskiej. Myślę, że to jest zasadniczy problem, ponieważ nie bardzo widzę, jak mogłoby dojść do powstania takiego oddziału bez uszczerbku dla innych, kto miałby tam pracować – dodała Ewa Pater.
Obecnie w Szpitalu Powiatowym we Włoszczowie są trzy miejsca specjalizacyjne, w placówce w Końskich cztery i tyle samo w Sandomierzu.
Na razie nie wiadomo, który kielecki szpital byłby zainteresowany otwarciem oddziału reumatologii w swojej siedzibie.
Głosowanie nad projektem petycji odbędzie się na najbliższej sesji rady miasta, która odbędzie się 2 grudnia o godzinie 9.00. Jeśli radni pozytywnie rozpatrzą jego treść, dokument zostanie przesłany do Ministra Zdrowia i Prezesa NFZ.