170 prac graficznych autorstwa 68 czołowych artystów, reprezentujących różne ośrodki w Polsce, będzie można zobaczyć na nowej wystawie w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Ekspozycja nosi tytuł: „Po 1945. Przegląd grafiki artystycznej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach”.
Kurator, Małgorzata Osobińska, wyjaśnia, że pokazane zostaną grafiki, które powstały w latach 1945 – 1988. Dotychczas kolekcja Muzeum Narodowego w Kielcach nie była prezentowana w tak szerokim zakresie.
– Trzeba podkreślić, że ta druga połowa XX wieku w zakresie grafiki artystycznej to jest okres niezwykle istotnych przemian, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Grafika przestaje być sztuką użytkową, staje się samodzielną dyscypliną, samodzielnym dziełem sztuki. Zwiększają się formaty tych prac, wkracza kolor, czyli coś, co było wcześniej niespotykanym zjawiskiem. Jest to niezwykle fascynujący okres i chcemy ten okres w historii polskiej grafiki artystycznej pokazać za pośrednictwem prac z naszych zbiorów – podkreśla.
Zgromadzone prace, zestawione w układzie chronologicznym, pozwolą przybliżyć bogatą historię grafiki artystycznej, zilustrować przeobrażenia podejmowanych tematów, a także zagadnień warsztatowych, takich, jak łączenie i uszlachetnianie technik, coraz śmielsze czerpanie z fotografii czy wprowadzanie środków artystycznych przypisanych innym dziedzinom sztuki – koloru i zróżnicowanej faktury.
– W latach 60. i 70. XX wieku polscy graficy bardzo chętnie eksperymentowali w zakresie warsztatów, próbowali nawet przekroczyć granicę dwuwymiarowości, stąd artyści chętnie cięli głęboko, trawili prace tak, by uzyskać efekt reliefu, wprowadzono nowe media. Na przykład Lucjan Mianowski wprowadził fotografię do grafiki, co też było znaczącym momentem. Chętnie korzystano z nowych technologii, technologii drukarskich, stosowanych w poligrafii – zaznacza Małgorzata Osobińska.
Kurator podkreśla, że nie będzie to wystawa problemowa.
– To jest przegląd twórczości poszczególnych artystów, ale chciałam pokazać relacje między artystami, stąd ten podział na poszczególne ośrodki. Myślę, że dla odbiorów interesujące będzie to, że pojawią się prace reprezentatywne dla poszczególnych artystów, albo pochodzące z tego najważniejszego okresu ich twórczości. Mamy też prace unikatowe, które nie mieszczą się w granicach aktywności poszczególnych artystów. To są prace z początku twórczości, na przykład w przypadku Janiny Kraupe prace z czasów studenckich. Są to prace unikatowe, spotykane rzadko – wyjaśnia.
Pokaz zostanie skonstruowany zgodnie z układem chronologicznym, uwzględniając poszczególne ośrodki graficzne, preferowane techniki bądź kierunki.
Wystawa zostanie otwarta 16 grudnia i potrwa do 27 marca 2022 roku.