„Bogactwa i kultura ziemi daleszyckiej” – to tytuł publikacji, która ma pokazywać największe zalety tej części Świętokrzyskiego.
Książka powstała z inicjatywy Lokalnej Organizacji Ochrony Kultury LOOK. Jej prezes, Magdalena Zielińska, wyjaśnia że wydawnictwo dokumentuje najważniejsze przejawy kultury na terenie gminy Daleszyce, ale nie pomija przy tym bogactw naturalnych i przyrodniczych, którymi ten region może się poszczycić.
– Ukazuje działalność instytucji zajmujących się kulturą, stowarzyszeń, zespołów artystycznych, czyli zespołów ludowych, orkiestry dętej, zespołów tanecznych, zwłaszcza dziecięcych. Staraliśmy się pokazać dość szerokie spektrum tej kulturalnej działalności, ale zdajemy sobie sprawę, że nie wyczerpaliśmy całkowicie tematu i jest to dopiero początek badania i obserwacji rozwoju kultury na tym terenie – zaznacza.
Można poznać historię nie tylko zespołów ludowych, działających na terenie gminy i z sukcesami reprezentujących ją na konkursach i przeglądach śpiewaczych. Od lat działa tu orkiestra dęta, czy też liczący kilkudziesięciu młodych tancerzy dziecięcy zespół „Kryształki”.
Przygotowaniem i opracowaniem materiałów zajęła się Magdalena Zielińska, zaś redakcją dr Marek Maciągowski, na co dzień mieszkaniec Cisowa w gminie Daleszyce. Przyznaje, że jest zwolennikiem tego, aby życie lokalne było dokumentowane
– Ta książka jest świadectwem życia społecznego, kulturalnego ziemi daleszyckiej. To jest potencjał tam na miejscu znany, wykorzystywany. Natomiast ta książka, która jest pewnym podsumowaniem informacji o tym, jakie zespoły działają, jaki jest ten potencjał, za kilka czy kilkanaście lat będzie świadectwem tego, co tu się działo. Jest to też dokument, który docenia ludzi zaangażowanych w tworzenie i promocję kultury, przekazywanie pewnej tradycji – mówi.
Jak dodaje, ludzie są największą wartością tego regionu.
– Ziemia daleszycka sama w sobie nie jest bogata w zabytki. Ma oczywiście olbrzymie walory przyrodnicze, które są również w tej książce opisane, ale jest to ziemia, w której taką wielką wartością są ludzie, którzy chcą i angażują się w to, żeby kontynuować bardzo dobrą tradycję i żeby swoim współmieszkańcom przedstawiać tę ofertę – zaznacza.
Publikacja została sfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.