Prestiżowa Nagroda Klio, przyznawana za ważne publikacje historyczne, trafiła do Kielc. Otrzymali ją profesor Wiesław Caban z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz Wydawnictwo UJK za książkę „Album powstańców 1863 roku z Grodzieńszczyzny”.
Album zawiera ponad 90 biogramów i zdjęć powstańców styczniowych. Profesor Wiesław Caban mówi, że fotografie odkrył cztery lata temu w Grodnie.
– W Muzeum Historyczno-Archeologicznym, które przecież zostało założone w okresie międzywojennym przez Polaków, były zdjęcia uczestników powstania styczniowego z Grodzieńszczyzny, którzy znaleźli się na zesłaniu – mówi historyk z UJK. Wykonywanie zdjęć w stroju żałobnym i z emblematami świadczącymi o polskości było swoistego rodzaju protestem przeciwko caratowi. Fotografie zebrał Józef Markiewicz, lekarz i zesłaniec syberyjski, który chronił i opisywał zdjęcia grodzian. Po latach jego syn Piotr przekazał album do grodzieńskiego muzeum.
Naukowiec z UJK album redagował, natomiast opracowała go dwójka historyków z Białorusi: Alesia Sauczuk oraz Aliaksandr Radziuk. Profesor Wiesław Caban żałuje, że z powodu pandemii i napiętej sytuacji dyplomatycznej z Białorusią nie może znów odwiedzić Grodna, bo tłumaczy, że album jest czymś więcej niż tylko zapisem historii Polaków walczących w powstaniu styczniowym.
– To wielka pamiątka, a jednocześnie inspiracja. Jak napisał wybitny znawca dziejów Polaków na Wschodzie, profesor Zbigniew Wójcik z Polskiej Akademii Nauk: otwiera to pole badawcze dla wielu zagadnień, na przykład genealogii polskiego ziemiaństwa, czy dla dziejów fotografii na Wschodzie – mówi profesor Wiesław Caban.
Nagroda Klio przyznawana przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej oraz Fundację Historia i Kultura trafiła do Kielc w kategorii edytorskiej. Nagrodzony album jest wzorowany na podobnych publikacjach drukowanych w XIX wieku. To zasługa wydawnictwa UJK, które stworzyło małe dzieło sztuki, docenione przez jurorów.