Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych będą produkować energię z wodoru. Jest to możliwe dzięki powołaniu do życia klastra badawczo-rozwojowego. To unikatowe przedsięwzięcie, którego ideą jest ograniczenie wykorzystania paliw kopalnych i zastąpienie ich zeroemisyjnym wodorem.
W czwartek (25 listopada) w kopalni Jaźwica, w gminie Chęciny oficjalnie zainaugurowano działalność Świętokrzyskiego Klastra Wodorowego im. Braci Łaszczyńskich.
Jak mówi Szczepan Ruman, prezes zarządu Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych, wodór jest paliwem przyszłości, które w całości może wyeliminować emisję CO2. Dzięki funkcjonowaniu klastra, docelowo ŚKSM będą mogły w całości przejść na pozyskanie energii z wodoru.
– W pierwszej fazie funkcjonowania klastra, do 2023 roku będziemy chcieli uruchomić w kopalni Jaźwica pierwszy elektrolizer do produkcji zielonego wodoru. Na tym etapie będzie on wykorzystywany do zasilania maszyn górniczych – wyjaśnia.
W drugim etapie, do 2025 roku, produkcja energii z wodoru ma wzrosnąć do 25 MW, co pozwoli na wykorzystanie tego gazu także do zasilania transportu.
– Docelowym planem jest uruchomienie dużych mocy produkcyjnych wodoru do 2030 roku, tak aby wyprodukować 50 tys. ton tego paliwa. Pozwoli to zastąpić 150 mln l oleju napędowego rocznie – wyjaśnia.
Powstanie klastra wspiera poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości. Parlamentarzysta podkreśla, że to jedna z pierwszych tego typu inicjatyw w kraju.
– Produkcja zielonego wodoru jest niesłychanie ważna. To proekologiczne źródło energetyczne, które w moim przekonaniu zdominuje świętokrzyską gospodarkę, czego sobie życzymy. Wierzę, że rozwój innowacji i nowoczesnych technologii związanych z inwestycjami w wodór będzie silnym impulsem rozwoju gospodarczego dla całego województwa w nadchodzących latach – stwierdził.
Jak mówi Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze, powołanie klastra daje duży potencjał gospodarczy dla całego regionu, wpłynie także diametralnie na poprawę jakości powietrza.
– Czyste powietrze jest ważnym elementem tego klastra, dzięki zmniejszeniu emisji CO2 z transportu. To pierwszy tego typu klaster, który powstał z tak dużym zaangażowaniem sektora publicznego i prywatnego. Jest to kluczowe pod względem procesu transformacji energetycznej Polski – dodaje.
Deklarację o powołaniu Świętokrzyskiego Klastra Wodorowego im. Braci Łaszczyńskich klastra podpisało 26 podmiotów, w tym władze województwa i Kielc, a także gmin, na terenie których działają ŚKSM.
Deklarację o powołaniu Klastra podpisał również Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu pan Cezariusz Lesisz oraz przedstawiciele wiodących polskich firm zaangażowanych w rozwój technologii wodorowych, w tym Columbus Energy, SBB Energy, AIUT, Bisek Asfalt i Inwex, a także przedstawiciele świata nauki, w tym głównych instytucji naukowych w województwie świętokrzyskim: Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i Politechniki Świętokrzyskiej, a także przedstawiciele Instytutu Energetyki i Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
Celem Klastra jest stworzenie otwartego forum współpracy, do udziału w którym zaproszone są wszystkie podmioty chętne do działania na rzecz rozwoju zeroemisyjnych źródeł energii i produkcji zielonego wodoru w regionie świętokrzyskim. Sygnatariusze deklaracji dążą do stworzenia do 2030 roku zeroemisyjnych źródeł energii zdolnych do produkcji 4 TWh energii rocznie oraz elektrolizerów wodoru o mocy 250 MW co ma się przełożyć na produkcję 50.000 ton czystego wodoru do napędu ciężkiego sprzętu, ciężarówek i transportu publicznego w miastach. Ma to dać redukcję emisji CO2 o 400.000 ton rocznie.
Klaster został nazwany imieniem Braci Łaszczyńskich w celu docenienia i upamiętnienia wybitnych polskich przedsiębiorców, jakimi byli Stanisław i Bolesław Łaszczyńscy, którzy już ponad 100 lat temu zainaugurowali pierwszy proces elektrolizy na ziemi świętokrzyskiej. Na początku XX wieku prowadzili oni eksploatację rud miedzi w Miedziance k. Chęcin. W roku 1902 jako jedni z pierwszych na świecie wyprodukowali miedź i cynk w procesie elektrolizy.