W VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Lublinie koniec z „jedynkami”. Od początku roku szkolnego obowiązuje tam nowy system oceniania. Zrezygnowano ze stawiania „jedynek”. W dzienniku elektronicznym widnieją „iksy”, a gdy uczeń opanuje materiał, zamienia się on w ocenę od 2 do 6. Jeśli nie, to znak, że musi jeszcze popracować.
W „Aktualnościach Dnia” dziś o tym, czy oceny są potrzebne? Oceny czy wiedza – jak to zatem zweryfikować?
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest czwartek, 25 listopada, 329 dzień roku.
Do końca roku zostało 36 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 07:11
Zachód słońca w Kielcach: 15:39
Dzień trwa 8 godzin 28 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 7 godzin i 55 minut.
Imieniny obchodzą: Erazm, Katarzyna oraz Beatrycze, Elżbieta, Godzimir, Józef, Maria, Merkury, Mojżesz, Tęgomir
*****
Przysłowie na dziś:
„Gdyby nie Kaśka, nie byłoby Jaśka”*****
Nietypowe święta:
Dzień Tramwajarza
Dzień Kolejarza
Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet
Dzień Bez Futra
Ogólnopolski Dzień Erasmusa
Dzień Pluszowego Misia
*****
CZWARTEK, 25 LISTOPADA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1863 r. – OPATÓW: wykorzystując fakt, że wojska rosyjskie ruszyły przeciwko powstańcom, którzy gromadzili się w lasach iłżeckich, oddziały powstańcze dowodzone przez generała Józefa Hauke-Bosaka (głównie jazda powstańcza) zaatakowały Opatów z trzech stron. Garnizon rosyjski w sile ok. 180 żołnierzy nie był w stanie oprzeć się uderzeniu i został wyparty z miasta. Powstańcy zabrali pieniądze znajdujące się w kasie powiatowej, po czym wycofali się na Suchedniów. Zdobyto także trochę broni i amunicji oraz pojmano pięciu jeńców.
*****
CZWARTEK, 25 LISTOPADA: W POLSCE
1795 r. – w Grodnie, w dniu imienin carycy Katarzyny II, w 31. rocznicę swej koronacji, ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski abdykował, co uprawomocniło rozbiory Polski.
1967 r. – w Warszawskim Teatrze Narodowym odbyła się premiera Dziadów Adama Mickiewicza w reżyserii Kazimierza Dejmka, z Gustawem Holoubkiem w roli Gustawa-Konrada. Inscenizacja entuzjastycznie przyjęta przez publiczność, ukazała ponadczasowość tragicznych relacji polsko-rosyjskich. Władysław Gomułka zarzucił, że: Dziady wbijają nóż w plecy przyjaźni polsko-radzieckiej. Inscenizacja spowodowała również protesty ambasady ZSRS, co doprowadziło do zdjęcia spektaklu z afisza, a to z kolei spowodowało protesty młodzieży studenckiej.
*****
CZWARTEK, 25 LISTOPADA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 12.00 – Warszawa: briefing prasowy PFRON dotyczący uruchomienia projektu OWDA – Ośrodek Wsparcia Architektury Dostępnej, w spotkaniu udział wezmą m.in. Krzysztof Michałkiewicz – prezes Zarządu PFRON,