Tradycja zostanie pokazana od kuchni, szafy, ale także poprzez architekturę – w środę, 24 listopada, w Muzeum Historii Kielc rozpoczną się Dni Kultury Rosyjskiej. Jako jeden z pierwszych, poruszony zostanie temat trudnych relacji polsko-rosyjskich.
Leszek Dziedzic z Muzeum Historii Kielc wyjaśnia, że to wydarzenie ma na celu przybliżenie społeczeństw i kultur, które kiedyś, głównie w XIX stuleciu, zamieszkiwały Kielce. Były już dni poświęcone kulturze niemieckiej i żydowskiej.
– Kielce w XIX wieku, w czasie zaborów, były miastem czterech kultur, bo była kultura polska, rosyjska, niemiecka, a nawet elementy kultury muzułmańskiej, bo mieliśmy żołnierzy pochodzących z Kaukazu, muzułmanów. Także było to miasto wieloetniczne – tłumaczy.
Obecność Rosjan w Kielcach była związana z zaborami.
– Rosjanie zjawiają się w Kielcach w takiej większej grupie w czasie powstania listopadowego. Później ich liczba cały czas się zwiększa, ale też nie jest jakaś duża, bo stanowią około 6 proc. ludności Kielc. Czyli przed zakończeniem zaborów, w roku 1915 jest około 2 tys. mieszkańców plus drugie tyle żołnierzy skoszarowanych. Nie jest to duża społeczność, ale jej znaczenie dla Kielc jest istotne, ponieważ Rosjanami byli gubernator i najważniejsi urzędnicy, którzy kierowali życiem miasta – mówi.
Pierwszym wydarzeniem wpisującym się w Dni Kultury Rosyjskiej będzie wykład pt. „Elementy rosyjskiego stroju ludowego”, który rozpocznie się w środę o godzinie 9.30. Wygłoszą go dr hab. prof. Irinya Rolak oraz dr hab. Martyna Król-Kumor. Podczas spotkania uczestnicy poznają historię rosyjskiego stroju ludowego.
Natomiast o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie z wybitnym historykiem prof. Andrzejem Chwalbą, wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalizującym się w historii relacji polsko-rosyjskich i aktualnej historii Polski. Będzie ono poświęcone najnowszej książce badacza, napisanej wspólnie z dziennikarzem Wojciechem Harpulą pt. „Polska. Rosja. Historia obsesji, obsesja historii”.
Leszek Dziedzic podkreśla, że to spotkanie jest warte uwagi.
– Myślę, że sama postać prof. Chwalby jest bardzo ciekawa, to znawca spraw polsko-rosyjskich. Liczę, że będzie można się czegoś ciekawego dowiedzieć, zwłaszcza w temacie spraw kontrowersyjnych, które nas różnią z Rosjanami, głównie w kontekście wydarzeń historycznych, które zachodziły między Polską, a Rosją – mówi.
Na 1 grudnia zaplanowano spotkanie etnograficzne.
– Będą też warsztaty skierowane do dzieci, w trakcie których będą poznawać dawne lalki, zabawki rosyjskie, a na koniec będą sobie mogły wykonać własną tradycyjną ozdobę na głowę, czyli kokosznik. To też element, który występuje w tradycyjnym stroju ludowym – tłumaczy Leszek Dziedzic.
10 grudnia odbędzie się prelekcja na temat architektury cerkiewnej w Królestwie Polskim, zaś ostatnim akcentem Dni Kultury Rosyjskiej, 15 grudnia, będzie spojrzenie na kuchnię, czyli tradycje kulinarne. Będzie można się dowiedzieć m.in. co i jak jadają Rosjanie, czy co się pojawia w święta na rosyjskim stole.
Wszystkie wydarzenia odbędą się w Muzeum Historii Kielc. Wstęp wolny.