Są estetyczne, cieszą oko, a jednocześnie spełniają ważne funkcje, na przykład pomagają w rehabilitacji. Takie są „Rzeczy uniwersalne” Anny Miarki, której prace można oglądać na wystawie w Instytucie Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Przedmioty, wykonane z kolorowej pianki, tworzą ciekawą konstrukcję, ale już wyświetlany film pokazuje, że nie jest to zwykła zabawka z pokoju dziecięcego. Jak wyjaśniła ich autorka, Anna Miarka – projekty w postaci prototypów są przeznaczone zarówno do osób z niepełnosprawnościami, jak i sprawnych.
– Zostały zaprojektowane w duchu filozofii „design for all”, czyli uniwersalnego projektowania dla wszystkich. Większość tych przedmiotów ma za zadanie pobudzić do kreatywnej pracy, małej lub dużej motoryki, w zależności od gabarytów przedmiotów oraz w zależności w jakim środowisku się ich użyje, bo wykonane są z pianki eva – materiału, który fajnie się zachowuje w wodzie. Te przedmioty mają wyglądać pięknie, ale także spełniać konkretne zadanie: prowadzić przez trudny czas rehabilitacji, a czasami go uprzyjemniać.
Projektowanie uniwersalne ale z misją
Teraz takiego podejścia do sztuki uczą się także studenci kieleckiej uczelni, bowiem dr hab. Anna Miarka dołączyła do kadry UJK, o czym mówił dr Maciej Zdanowicz, prodziekan ds. kształcenia i współpracy z zagranicą UJK.
– Pani profesor od początku swojej pracy naukowej związana jest z wcześniejszym Wydziałem Wzornictwa, a obecnie Instytutem Wzornictwa ASP w Łodzi, ale również jest pracownikiem badawczym Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie i od tego roku wykładowcą także w Instytucie Sztuk Wizualnych na Wydziale Sztuki UJK, prowadzi zajęcia z projektowania ergonomicznego i ergonomii projektowej. Szczególnym obszarem zainteresowań pani profesor jest projektowanie uniwersalne – wyjaśnił.
Dr hab. Anna Miarka przyznała, że to pierwsza wystawa w jej życiu.
– Czuję się wyróżniona, że ktoś uznał, że warto pokazać to, co robię w domowym zaciszu. Głównym obszarem mojej działalności jest praca dydaktyczna, ale moja myśl dydaktyczna jest powiązana z tym, co robię, i jak wyglądają moje projekty. Więc kiedy uczę studentów, to uczę ich z naciskiem na projektowanie uniwersalne, i mam nadzieję że te obiekty zachęcą studentów do projektowania uniwersalnego, nakierunkowanego na potrzeby osób z niepełnosprawnością – podkreśliła.
Współpraca projektantów z medykami
Plany uczelni związane ze wzornictwem wykraczają poza Wydział Sztuki.
– Ta wystawa jest sygnałem pewnej zmiany i pewnej filozofii, która zaczyna się pojawiać na naszym kierunku wzornictwo – zapowiedział dr Maciej Zdanowicz.
– Na naszej uczelni, jako jednej z niewielu w Polsce, a może nawet jedynej, wzornictwo ma okazję koegzystować obok Collegium Medicum, i tym samym rozwijać nową specjalność, która jest nakierowana na wzornictwo medyczne i projektowanie, które ma wspierać także ochronę zdrowia – tłumaczył.
Jak by to miało wyglądać w praktyce? To już wyjaśnił prof. Stanisław Głuszek, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
– Specjaliści z Collegium Medicum mogliby sprawdzać, jakie właściwości mają rozwiązania zaproponowane przez projektantów, czy na przykład w tym konkretnym przypadku pokazanych dziś prac, spełniają swoją funkcję rehabilitacyjną – opisywał.
Rektor dodał, że taka współpraca między wydziałami sprzyja rozwojowi uczelni, ale też pobudza kreatywność i przedsiębiorczość zarówno wśród kadry, jak i studentów.
Zapowiedź nowych studiów podyplomowych
W poniedziałek, w Instytucie Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, została także otwarta wystawa projektów wystawienniczych Axela von Hagena. To urodzony w roku 1966 w Niemczech projektant, muzyk, absolwent Uniwersytetu Friedricha-Alexandra w Norymberdze, dyrektor generalny i właściciel Von Hagen Design – firmy, która oferuje projektowanie, produkcję, zarządzanie programami wystawienniczymi oraz identyfikację wizerunkową czy zarządzanie logistyczne. Firma posiada biura w Niemczech, ale również w Polsce (w Kielcach) i USA ( w Las Vegas), tym samym prowadząc działalność niemal na całym świecie.
Wystawa projektów wystawienniczych „Axel von Hagen. Exhibition Design” jest prezentacją międzynarodowych dokonań projektanta, świadectwem jego ogromnego doświadczenia, ale również myśli opartej na innowacjach wzorniczych, technologicznych.
Jak poinformował dr Maciej Zdanowicz, wystawa pokazująca dorobek Axela von Hagena ma związek z zacieśnieniem współpracy między Wydziałem Sztuki UJK w Kielcach, a prowadzoną przez niego firmą, zapowiedzią uruchamianych od przyszłego roku studiów podyplomowych w zakresie wzornictwa przestrzeni wystawienniczych.
Obie wystawy można oglądać do 17 grudnia.