Edukacja szkolna powinna się zmienić i stać bardziej nowoczesna – to założenie, które stoi za projektem „STEAM-owa szkoła”. Jego realizację rozpoczęło Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Dziś w Kielcach odbyła się konferencja dla przedstawicieli szkół podstawowych w naszym województwie.
Jacek Wołowiec dyrektor ŚCDN mówi, że skrót STEAM pochodzi od angielskich słów oznaczających aktywności w tej metodzie nauczania, a obejmuje ona między innymi technologię, inżynierię, ale też sztukę.
– Chcemy, żeby nasi uczniowie zdobywali wykształcenie holistyczne, żeby rozwijali kompetencje przyszłości. A do nich należą przede wszystkim kompetencje cyfrowe i społeczne – tłumaczy Jacek Wołowiec.
Mariola Kosztołowicz, wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Morawicy mówi, że na przykładzie jej placówki widać skuteczność lekcji steamowych.
– Chodzi o zmianę myślenia nauczycieli i nastawienie na działalność uczniów. Uczniowie planują i rozwiązują problemy. Rola nauczyciela się zmienia. Już nie wykłada, ale jest konsultantem i moderatorem – wyjaśnia Mariola Kosztołowicz.
Jak dodaje Mariola Kosztołowicz – zmiana formuły lekcji sprawi, że młodzi ludzie w przyszłości będą bardziej kreatywni oraz dużo skuteczniejsi w samodzielnym rozwiązywaniu problemów, z którymi zetkną się w pracy.