Rok 2022 został ogłoszony przez polski Sejm rokiem Józefa Wybickiego, w dwusetną rocznicę śmierci twórcy polskiego hymnu narodowego. Jeszcze tylko w niedzielę (21 listopada) w skarżyskim Muzeum im. Orła Białego można zapoznać się z tym dziełem.
To ostatni dzień wystawy „…z ziemi włoskiej do Polski, czyli dzieje Mazurka Dąbrowskiego”.
Wystawa pochodzi ze zbiorów Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie i zawiera prawie sto artefaktów związanych z najważniejszą polską pieśnią – mówi dyrektor skarżyskiego muzeum Grzegorz Bień.
– Wybicki był człowiekiem wszechstronnym. Pisał książki – podręczniki, wiersze, sztuki teatralne, wodewile. Jego „Kulig” jest do dziś wystawiany na scenach naszych teatrów. Był także politykiem, posłem został w wieku 20 lat i już wówczas wykazał się ogromną dojrzałością. Potrafił jako jedyny przeciwstawić się ambasadorowi rosyjskiemu Nikołajowi Repninowi, za co groziła zsyłka na Sybir. Brał także udział w obradach Sejmu Czteroletniego jako plenipotent miast wielkopolskich – wymienia.
Józef Wybicki z oddziałami generała Dąbrowskiego przemierzył szlak legionowy, choć nie był żołnierzem, bo służył w policji państwowej. Do Lombardii i pod dowództwo Dąbrowskiego trafił po ucieczce przed wyrokiem śmierci, jaki wydali na niego Prusacy za udział w Insurekcji Kościuszkowskiej.
– W 1797 roku we Włoszech napisał Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, która początkowo nie miała być hymnem narodowym, a piosenką wojskową. Zasłynął jako człowiek do szaleństwa zakochany w swojej ojczyźnie. Kiedy Napoleon Bonaparte utworzył Księstwo Warszawskie, pytał Wybickiego, czego żąda za swoje zasługi dla kraju. Ten miał odpowiedzieć, że chce jedynie odkupić swój majątek zagarnięty przez Prusy. Ta decyzja po latach okazała się słuszna, bo kiedy Napoleon poniósł klęskę, Wybickiemu nie można już było odebrać rodzinnych Manieczek, w których na świat przyszło troje jego dzieci, bo miał dokumenty kupna. W przypadku darowizny, zaborcy mogliby mu je odebrać – przypomina Grzegorz Bień.
Jeszcze tylko w niedzielę (21 listopada) w skarżyskim Muzeum im. Orła Białego można poznać postać Józefa Wybickiego poprzez pamiątki zgromadzone na co dzień w Będominie. Placówka otwarta jest w godzinach 8-16.