W połowie listopada mieliśmy zwykle zmienione opony na zimowe. Tegoroczna jesień jest wyjątkowo ciepła, jednak musimy się liczyć z pogorszeniem warunków atmosferycznych. Czy opony zimowe i letnie to przeżytek i producenci powinni produkować tylko opony wielosezonowe?
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest wtorek, 16 listopada, 320 dzień roku.
Do końca roku zostało 45 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 06:57
Zachód słońca w Kielcach: 15:49
Dzień trwa 8 godzin 51 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 7 godzin i 32 minut.
Imieniny obchodzą: Edmund, Marek oraz Audomar, Ariel, Aureliusz, Dionizy, Eucheriusz, Gertruda, Łucja, Małgorzata, Niedamir, Otmar, Patrokles, Piotr
*****
Przysłowie na dziś:
„Deszcz w Marka, ziemia w lecie jak skwarka”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Tolerancji
Dzień Służby Zagranicznej RP
*****
WTOREK, 16 LISTOPADA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1794 r. – RADOSZYCE: ostateczne rozwiązanie oddziałów powstańczych Insurekcji Kościuszkowskiej przez naczelnika Tomasza Wawrzeckiego i kapitulacja przed gen. Fiodorem Denisowem.
1943 r. – OTOLA: oddział Mieczysława Tarchalskiego „Marcin”zdobył koło miejscowości Otola w walce 6 beczek spirytusu transportowanego przez Niemców. Zdobycz przekazano do kwatermistrzostwa Obwodu Włoszczowa AK.
1943 – BUSZKOWICE k/Ćmielowa: świtem żandarmeria niemiecka i oddział SS otoczyły wieś, zajęły budynek szkoły, do którego spędzono 64 mężczyzn w wieku od 17 do 65 lat. Przeprowadzono selekcję zatrzymanych.
Efekty: Bronisław Heba lat 39, Jan Wrona lat 24- rozstrzelani w Sandomierzu, Józef Walczyk lat 24- rozstrzelany w publicznej egzekucji w Lipniku koło Opatowa, pochowany w lesie bez mogiły. Dwóch mężczyzn wywieziono do obozu w Oświęcimiu. Michał Foremniak zginął w 1944 r., a Jan Połetek rok później szczęśliwie powrócił do rodzinnej wsi. Dwóch aresztowanych mieszkańców Buszkowic zaginęło w czasie transportu, jedenastu wysłano do pracy w kopalni węgla w Miłkowie. Trzech mężczyzn po kilku tygodniach zwolniono do domu.
WTOREK, 16 LISTOPADA: W POLSCE
1846 r. – Austria dokonała aneksji obszaru Wolnego Miasta Krakowa (tzw. Rzeczypospolitej Krakowskiej).
1914 r. – IV i VI Batalion 1. Pułk Legionów Polskich dowodzone przez Tadeusza Wyrwę-Furgalskiego oraz dywizjon artylerii Ottokara Brzozy-Brzeziny stoczył trwającą trzy dni bitwę pod Krzywopłotami niedaleko Olkusza, odnosząc zwycięstwo nad doborowymi i przeważającymi liczebnie oddziałami strzelców syberyjskich. W walkach poległo ponad 60 legionistów, a prawie 200 odniosło rany.
1918 r. – w depeszy do wszystkich rządów świata Józef Piłsudski ogłosił powstanie Niepodległego Państwa Polskiego. W depeszy stwierdzano m.in. Państwo Polskie powstaje z woli całego narodu i opiera się na podstawach demokratycznych. Rząd Polski zastąpi panowanie przemocy, która przez sto czterdzieści lat ciążyła nad losami Polski – przez ustrój zbudowany na porządku i sprawiedliwości. Opierając się na Armii Polskiej pod moją komendą, mam nadzieję, że odtąd żadna armia obca nie wkroczy do Polski, nim nie wyrazimy w tej sprawie formalnej woli naszej. Jestem przekonany, że potężne demokracje Zachodu udzielą swej pomocy i braterskiego poparcia Polskiej Rzeczypospolitej Odrodzonej i Niepodległej.
1919 r. – oddziały Wojska Polskiego zdobyły Kamieniec Podolski,
1982 r. – wycofany ze służby żaglowiec „Dar Pomorza” został przekazany Centralnemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku.
WTOREK, 16 LISTOPADA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 11:00 – Warszawa: konferencja prasowa z okazji Światowego Dnia Wcześniaka, (obchodzony 17.11.), m.in. nt. stymulacji rozwoju psychicznego wcześniaków m.in. poprzez muzykę
Godz. 12:00 – Warszawa: uroczyste posadzenie drzewa upamiętniającego walki żołnierzy Armii Krajowej Korpusu „Jodła”, którzy w ramach akcji „Burza” zmierzali z pomocą dla Warszawy w sierpniu 1944 roku, w uroczystości udział weźmie Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej por. Teresa Stanek