Znamy laureatów plebiscytu „Świętokrzyscy Burzyciele Barier im. Anny Sowy”. W tym roku to: I Urząd Skarbowy w Kielcach, Fundacja „Gramy z Tobą” oraz Alicja Piłat z Zespołu Inscenizacji Tanecznej „Uśmiech”.
Statuetkę w kategorii: „Skuteczna Komunikacja” otrzymał I Urząd Skarbowy w Kielcach. Reprezentujący instytucję Sławomir Podkówka, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Kielcach podkreśla, że wprowadzenie wielu rozwiązań ułatwiających dostępność urzędu nie byłoby możliwe bez pomocy samych osób niepełnosprawnych.
– W I Urzędzie Skarbowym rozpoczęliśmy ważny projekt, polegający na poprawie komunikacji ze wszystkimi podatnikami, a szczególnie osobami niepełnosprawnymi, zarówno ruchowo, jak i wzrokowo. W budynku zamontowano m.in. brajlowskie nakładki na poręcze. Wdrożenie tych rozwiązań nie było trudne głównie dlatego, że naszymi doradcami byli sami niewidomi. To dzięki nim udało nam się poprawić to, na co sami przez długi czas nie zwracaliśmy uwagi – tłumaczy.
Świętokrzyskiego Burzyciela Barier w kategorii: „Łatwy Dostęp” wręczono fundacji „Gramy z Tobą”, która pod koniec 2020 roku otworzyła Manufakturę Pietraszki. Reprezentujący fundację Tomasz Gustaw nie krył, że wręczona dziś nagroda jest ogromną motywacją do dalszej pracy.
– Mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa udało nam się znacząco rozwinąć działalność. Produkowane przez nas ciastka zyskują coraz większą renomę w regionie. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia ze strony wielu osób oraz instytucji. Pojawiło się także grono osób niepełnosprawnych, które chętnie pracują w naszej manufakturze – powiedział.
Z kolei w kategorii: „Przyjaciel Osób Niepełnosprawnych”, statuetkę otrzymała Alicja Piłat, choreograf Zespołu Inscenizacji Tanecznej „Uśmiech”. Podkreśliła że działanie w środowisku niepełnosprawnych wymaga zrozumienia potrzeb oraz dostrzeżenia ich talentów.
– Niejednokrotnie takie osoby mają szereg umiejętności, o których inni nie mają pojęcia. Przykładem jest zespół „Uśmiech”, działający w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Często mają miejsce sytuacje, że w pierwszej chwili osoby oglądające ich występy nie mają pojęcia że oglądają osoby niepełnosprawne. Ponadto często bierzemy także udział w imprezach na równi z osobami pełnosprawnymi, jak Festiwal Kielecki gdzie pojawiamy się jako jedyna grupa osób niepełnosprawnych. Praca z takimi ludźmi daje dużo satysfakcji. Jesteśmy przykładem, że z niepełnosprawnymi można zrobić naprawdę dużo – mówi.
Jak powiedział senator Krzysztof Słoń, Świętokrzyscy Burzyciele Barier to grono wyjątkowych instytucji oraz ludzi, którzy od sześciu lat starają się poprawić warunki codziennego życia osób niepełnosprawnych.
– Ta nagroda pokazuje jak należy walczyć z barierami w naszym społeczeństwie, w tym w mentalności. To także wskazówka jak należy postępować, co robić, by wspólna przestrzeń była bardziej przyjazna dla osób niepełnosprawnych, starszych i chorych. Poprzez tę nagrodę uwidaczniamy też, że są wśród nas ludzie wrażliwi, którzy nie potrzebują odgórnych nakazów lub praw, po to by uczynić nasze wspólne życie bardziej ciepłym i otwartym. Ta nagroda powinna również kształtować naszą świadomość tak, byśmy mogli stać się społeczeństwem w pełni obywatelskim otwartym na najsłabszych – mówił parlamentarzysta.
Andrzej Michalski dyrektor oddziału świętokrzyskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zwraca uwagę, że choć przyznane dziś nagrody wskazują na poprawę w wielu aspektach codziennego życia, to nadal jest jeszcze dużo do zrobienia.
– Obiekty użyteczności publicznej nie w każdym przypadku się w pełni dostępne dla niepełnosprawnych. Jednak Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych organizuje przykładowo program wyrównywania różnic między regionami. Istnieje także program „Dostępny samorząd”, który przewiduje pozyskanie do 100 tys. złotych bez wkładu własnego lub do 250 tys. złotych przy wkładzie własnym 20 proc. Wszystko po to by ułatwić likwidację barier architektonicznych i komunikacyjnych – wyjaśniał.
Wyjątkowe nagrody są uhonorowaniem dla osób oraz instytucji, które czynnie pomagają osobom niepełnosprawnym w poprawie ich codziennego funkcjonowania. Konkurs po raz pierwszy odbył się w 2016 roku. Jego organizatorem jest Oddział Świętokrzyski Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.