Ponad 22 tysiące umów, związanych z inwestycjami w odnawialne źródła energii i ochronę środowiska, o wartości prawie 1 mld złotych podpisał w ciągu ostatnich czterech lat Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Instytucja podsumowała swoja działalność w okresie od 2017 do 2021 roku.
Jak informuje Ryszard Gliwiński, prezes funduszu, w tym okresie instytucja dofinansowała prawie 2,5 tys. instalacji fotowoltaicznych, o łącznej mocy 17,5 megawatów.
– Ponadto dzięki programom: Czyste Powietrze i Zorza, od 2017 roku, w województwie świętokrzyskim zlikwidowaliśmy 16 451 kopciuchów. To piece, emitujące najwięcej szkodliwych pyłów PM 2,5 i PM10. Z programu Czyste Powietrze finansowane są także inwestycje związane z termomodernizacją i docieplaniem budynków użyteczności publicznej. Od 2017 roku, dzięki tym inwestycjom udało się zredukować roczną emisję dwutlenku węgla w regionie o ponad 231 tys. ton – wylicza
Ryszard Gliwiński dodaje, że poza wsparciem inwestycji w odnawialne źródła energii osób indywidualnych, fundusz wspiera także przedsiębiorstwa, rolników oraz jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych. – W sumie podpisaliśmy 249 umów ze strażakami o łącznej wartości ponad 5,3 mln złotych – dodaje.
Zdaniem wiceminister sportu Anny Krupki, świętokrzyski oddział funduszu jest jednym z najlepszych w skali całego kraju. – Zarówno pod względem podpisywanych umów, przyznawanych środków, jak również komunikacji z samorządami. Dzięki temu fundusz jest jeszcze bliżej mieszkańców i może skuteczniej do nich docierać. Od momentu przejęcia sterów w funduszu przez nowy zarząd, na czele z prezesem Ryszardem Gliwińskim widzimy dynamiczny wzrost podpisanych umów, co w bezpośredni sposób przyczynia się do poprawy jakości życia mieszkańców województwa świętokrzyskiego, a także ochrony środowiska – twierdzi wiceminister.
Senator Jarosław Rusiecki podkreśla, że działalność funduszu w ostatnich czterech latach odczuło pozytywnie bardzo wiele osób, o czym świadczy m.in. podpisanie 16 tysięcznej umowy w programie „Czyste Powietrze”.
– Ochrona środowiska, klimatu i wszystkiego co się z tym wiąże jest istotnym elementem polityki Prawa i Sprawiedliwości, realizowanej od czasów rządu premier Beaty Szydło, również przez obecny gabinet premiera Mateusza Morawieckiego. Także inwestycje zawarte w Polskim Ładzie, kładą duży nacisk na ekologię i odnawialne źródła energii – zaznacza.
W ocenie senatora Krzysztofa Słonia, WFOŚiGW w ciągu ostatnich lat zasłużył na miano mecenasa działań proekologicznych. – Ta instytucja poprzez wiele realizowanych programów, w bezpośredni sposób zmienia i poprawia naszą jakość życia. Czyste powietrze, woda i gleba, to wymierny efekt działania właśnie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Niemal miliard złotych, które instytucja przeznacza na inwestycje ekologiczne przyczyniają się także do bezpośredniego wsparcia świętokrzyskiej gospodarki – mówi.
Dziś podpisano 16-tysięczną umowę z beneficjentem programu „Czyste Powietrze”. Na wymianę starego pieca na ekologiczny zdecydowała się Karolina Rejnowicz z miejscowości Chańcza w gminie Raków. Jak mówi, poza wymianą pieca w swoim gospodarstwie zdecydowała się także na montaż paneli fotowoltaicznych. – Dbanie o ekologię jest w dzisiejszych czasach niezwykle istotne, natomiast skorzystanie z programu Czyste Powietrze okazało się niezwykle proste – dodaje.