Stworzenie świetlicy środowiskowej, zakup nowoczesnego alkomatu oraz szkolenia dla nauczycieli i pedagogów – gmina Końskie podsumowała działania na rzecz walki z uzależnieniami i przemocą.
W gminie Końskie jednym z głównych problemów są nietrzeźwi kierowcy. Jak mówi Tomasz Janik, zastępca komendanta Komendy Powiatowej Policji, w tym roku funkcjonariusze zatrzymali 200 nietrzeźwych kierowców. Doszło także do 31 zdarzeń drogowych z udziałem pijanych kierujących, a dwie osoby w gminie Końskie straciły w takich wypadkach życie.
– Do użytku mieszkańców jest alkomat, którym mogą sprawdzić stan trzeźwości przed jazdą – dodaje policjant.
– Z tego urządzenia można korzystać o każdej porze dnia podczas służby dyżurnej. Lepiej przejść się do komendy, sprawdzić zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu i mieć pewność, że można jechać – mówi Tomasz Janik.
Wskazano także, iż po roku izolacji wynikającej z COVID-19 problemy z uzależnieniami i przemocą znacznie wzrosły. Jak przytoczyła Aneta Węgrzyn z Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, spożycie alkoholu wśród dorosłych wzrosło o około 30 procent. Natomiast o 10 procent wzrosła liczba zgłaszanych w gminie Końskie przypadków przemocy w rodzinie.
Aby zapewnić opiekę dzieciom, które w swoich domach spotykają się z agresją, gmina Końskie oddała do dyspozycji mieszkańców nowoutworzoną Placówkę Dziennego Pobytu przy ul. 16 Stycznia 6, gdzie dzieci mogą znaleźć bezpieczne schronienia i wsparcie – mówi Aneta Mikuszewska-Sorn, dyrektor MGOPS w Końskich.
– Jeżeli w rodzina ma jakiś problem, to można przyprowadzić dziecko tutaj nawet na 8 godzin, gdzie zajmie się nim profesjonalna kadra – wyjaśnia. Obecnie z placówki korzysta 70 dzieci.
Przedstawiciele władz samorządowych gminy, ośrodka pomocy społecznej, szkół i policji przedstawili działania zwalczające alkoholizm i przemoc w ramach odbywających się w Końskich Gminnych Dni Profilaktyki.