Szczątki sowieckiego szturmowca IŁ-2 wydobywają eksploratorzy, a także muzealnicy w Czyżowie Szlacheckim w gminie Zawichost.
Jednym z cenniejszych odkryć jest działko pokładowe o kalibrze 23 mm. Znaleziono także elementy skrzydła. Miłośnicy historii przeszukują pole jednego z rolników od rana, a prace będą kontynuować również jutro.
Wojciech Rudziejewski-Rudziewicz, prezes Nadwiślańskiej Grupy Poszukiwawczej „Szansa” z Annopola wyjaśnia, że miejsce wykopu wskazali świadkowie, czyli mieszkańcy wsi. Te informacje potwierdziły badania poszukiwaczy. Chodzi o historię z 1944 roku, kiedy doszło do zestrzelenia dwóch wojskowych samolotów, jeden z nich spadł w Czyżowie, gdzie właśnie trwają wykopaliska.
Jak dodaje, wrak z wierzchu został rozebrany przez lokalną społeczność, jednak część znajdująca się pod ziemią nie była wcześniej przez nikogo odkopywana. W pracach pomagają także eksperci z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, którzy mają doświadczenie w tego typu poszukiwaniach, a także niezbędną wiedzę. Dyrektor muzeum Paweł Pawłowski informuje, że muzeum zostało zaproszone do udziału w pracach archeologicznych.
15 września tego roku zorganizowało wystawę „Archeologia lotnicza, archeologia lotnictwa”. Po tygodniu były trzy zgłoszenia dotyczące potencjalnych wraków. Wśród nich właśnie ten znaleziony na terenie gminy Zawichost. Jak dodaje dyrektor, cały podczas penetracji gruntu ukazują się kolejne elementy zniszczonej maszyny.
Samolot prawdopodobnie w czasie lotu został ostrzelany i eksplodował. Na to wskazują elementy położenia poszczególnych elementów samolotu. Jednak, według poszukiwaczy, jeszcze jest za wcześnie wyrokować z jakich powodów spadł.
We wtorek przyjedzie także grupa saperów, która zabierze pociski pasujące do odkrytego działka. Na miejscu znaleziono m.in. 60-centymetrowy pocisk. Nie odkryto na razie żadnych szczątków ludzkich, a IŁ-2 mieścił dwie osoby: pilota i operatora radiostacji. Jak podkreślają poszukiwacze, będą chcieli dowiedzieć się, kto leciał tym samolotem i z jakiej jednostki wojskowej pochodził oraz jak został zestrzelony.
W akcję zaangażowała się też grupa „Wspólne Dziedzictwo” z powiatu opatowskiego oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zawichoście.
Na jutro na godzinie 13.00 zaplanowano konferencję prasową w tej sprawie, tuż po zakończeniu akcji wydobywczej.