Właściwości zdrowotne czarnego bzu znane są od stuleci. Najczęściej wykorzystuje się jego owoce i kwiaty. Jak się okazuje nie mniej wartościowa jest także kora bzu czarnego.
Kora, podobnie jak kwiaty i owoce czarnego bzu, posiada przede wszystkim właściwości moczopędne. Picie naparu pomoże np. w przypadku zatrzymania wody w organizmie. Ma też właściwości napotne. Co więcej, działanie kory jest zdecydowanie silniejsze – informuje Monika Jaskuła z Koła Gospodyń Wiejskich z Bełzowa.
– Jesień to bardzo dobry czas na zbiory kory. Należy pamiętać, aby zbierać ją z młodych 2-3 letnich gałązek krzewu. Pomaga m.in. pozbyć się infekcji, zaparć. Ponadto zmniejsza obrzęki, gorączkę i ból, np. stawów – mówi.
Kora jest pomocna także w przypadku zatruć pokarmowych. Picie naparu z kory pomaga usunąć toksyny z organizmu czy piasek i kamienie z dróg moczowych. Jak go stosować?
– Dwie łyżeczki kory zalać szklanką wody i doprowadzić do wrzenia. Następnie gotować na małym ogniu pod przykryciem przez 5-10 minut. Po przestudzeniu przecedzić – dodaje Monika Jaskuła.
Picie naparu z kory pomaga również zrzucić zbędne kilogramy. W czasach średniowiecznych napar ten piły damy dworu, które marzyły o talii osy. Ponadto wierzono, że krzew miał chronić dom przed złymi mocami.