Prezentacja świętokrzyskich obrzędów ludowych, występy artystyczne i rękodzieło królowały w Wojewódzkim Domu Kultury. Podczas Dnia Folkloru Świętokrzyskiego w instytucji można było obejrzeć występy taneczne i popisy śpiewacze, a także spróbować regionalnych potraw.
Jedną z grup, prezentujących swoje umiejętności, był Zespół Ludowy „Jaworzanki” z Jaworza w gminie Zagnańsk, który zgromadzonej publiczności przedstawił obrzęd „Pranie pod lipą”. Jak mówi Grażyna Grudziecka, kierownik zespołu – jest to inscenizacja, która zyskała uznanie m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zdobywając nagrodę na Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Wiejskich.
– W naszej gminie pomiędzy Jaworzami a Zapłociem faktycznie była okazała lipa, przy której biło źródło. W tym miejscu nasze mamy i babcie przychodziły robić pranie. Chciałyśmy przypomnieć ten, już zapomniany, zwyczaj w trakcie naszego występu – wyjaśnia.
Grażyna Grudziecka podkreśla, że wspólne pranie odzieży w przeszłości służyło przede wszystkim wymianie informacji oraz ocenie wydarzeń ważnych dla lokalnej społeczności. Jak zaznacza, pranie było wówczas czynnością typowo kobiecą.
– Zdarzało się jednak, że chłopi często podglądali piorące kobiety. Zwłaszcza wtedy, gdy widzieli, że biorą w nim udział młode dziewczyny. Była to okazja do tego, aby kawalerowie mogli pozwolić sobie na swego rodzaju flirty i strojenie różnych żartów – opisuje.
Ponadto „Jaworzanki” na Dzień Folkloru Świętokrzyskiego, wraz z innymi kołami gospodyń, przygotowały specjały świętokrzyskiej kuchni, między innymi chleb ze smalcem czy pierogi ruskie, kapustę z grochem, naleśniki, a także różne ciasta.
W Wojewódzkim Domu Kultury zaprezentowały się także: Zespół Ludowo-Folklorystyczno-Obrzędowy „Piekoszowianie” oraz Zespół Śpiewaczy „Sukowianki znad Lubrzanki”.