Unikatową kolekcję orłów w płaskorzeźbie można oglądać w holu Buskiego Samorządowego Centrum Kultury. Wystawa to plon ponad 30-letniej działalności snycerskiej i rzeźbiarskiej buskiego artysty Bogdana Orłowskiego.
– Na wystawie zaprezentowano 48 prac. Większość wykonana z drewna lipowego. Są także prace rzeźbione w dębie, topoli oraz osice. Głównym celem wystawy jest przypomnienie, zwłaszcza młodemu pokoleniu, historii, wartości i przemian, jakim podlegał wizerunek Orła Białego na przestrzeni dziejów Polski – informuje Anna Stępień z Buskiego Samorządowego Centrum Kultury. – Znalazły się tu między innymi orły Piastów, Jagiellonów, władców elekcyjnych Rzeczypospolitej Obojga Narodów, polskie symbole narodowe z okresu walk o niepodległość w XIX wieku – do czasów współczesnych, epoki Jana Pawła II. Są też „orły towarzyszące” – rzeźby upamiętniające polski czyn zbrojny z okresu I i II wojny światowej – wymienia.
Anna Stępień zaprasza także na wystawę, „Tu rodziła się Niepodległość”. Tą z kolei ekspozycję można podziwiać w budynku Domu Zdrojowego.
– Wyeksponowana została część wystawy fotograficznej znanego i cenionego buskiego artysty, fotografa Piotra Kalety z tekstami buskiego regionalisty, historyka, pisarza i publicysty Franciszka Rusaka. Tematem ekspozycji jest historia walk legionów Józefa Piłsudskiego na terenach obecnych powiatów: buskiego, kazimierskiego i kieleckiego. Ciekawe zdjęcia miejsc potyczek oraz pomników upamiętniających tamte wydarzenia uzupełniają historyczne opisy – dodaje.
Wystawa „Orzeł Biały” w płaskorzeźbie Bogdana Orłowskiego będzie czynna do 26 listopada. Prace można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach pracy domu kultury. Z kolei ekspozycję zdjęć można oglądać przez cały tydzień do 19 listopada w godzinach od 10.00 do 20.00.