Wzmożone kontrole policji i straży miejskiej dotyczące noszenia maseczek ochronnych w przestrzeniach publicznych zapowiada wojewoda świętokrzyski. Ma to związek ze znacznym w ostatnich dniach wzrostem zakażeń koronawirusem.
Jak mówi Zbigniew Koniusz, od sierpnia policja i straż miejska za brak maseczki w galeriach handlowych, czy środkach transportu publicznego nałożyła około 8,5 tys. mandatów i pouczeń.
– Zwiększymy jeszcze częstotliwość tych kontroli. Chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa na to, że by szybko wyjść z tego wzrostu zakażeń musimy nosić maseczki ochronne, zwłaszcza w miejscach publicznych. Niewątpliwie ta fala jeszcze narasta. Cały czas liczba zachorowań i hospitalizacji z powodu COVID-19 rośnie, dlatego chcemy temu przeciwdziała – dodał Zbigniew Koniusz.
Obecnie w świętokrzyskich szpitalach jest łącznie 672 łóżek dla chorych na COVID-19, a czego zajętych jest 409. Zbigniew Koniusz dodał, że jeżeli liczba zakażeń będzie wzrastała nie wykluczone, że uruchamiane będą kolejne łóżka, m.in. w szpitalach we Włoszczowie i Busku-Zdroju. Niewykluczone także, że kolejny szpital w całości będzie przeznaczony na leczenie osób zakażonych koronawirusem. Chodzi o szpital w Pińczowie, gdzie jest prawie 100 łóżek.
Jak przyznają specjaliści, niepokojące jest to, że do szpitali trafia coraz więcej młodych osób niezaszczepionych przeciw COVID-19. Tak jest m.in. w Klinice Chorób Zakaźnych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, przyznaje dr Paweł Pabjan, kierownik kliniki, a zarazem wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych.
– W naszej klinice na 34 miejsca mamy już 33 pacjentów, z których zaszczepionych jest maksymalnie 20 proc. Te osoby są w relatywnie w dużo lepszym stanie, pomimo że też zachorowały na zapalenie płuc, ale są w lepszym stanie niż osoby niezaszczepione. Hospitalizujemy coraz to młodsze osoby, które nie zaszczepiły się przeciw COVID-19.
W klinice przebywa teraz m.in. niezaszczepiona 27-letnia kobieta, która nie ma chorób współistniejących, a zakażenie koronawirusem przechodzi ciężko. Gdy pytamy takie osoby, dlaczego do tej pory się nie zaszczepiły, wiele z nich ze wstydem odwraca wzrok, inni mówią, że nie zdążyli, a jeszcze inni obiecują nam, że tylko jak wyjdą do domu skorzystają z tej formy profilaktyki i namawiać będą do tego swoich bliskich – dodał dr Paweł Pabjan.
Jerzy Staszczyk, wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii apeluje o stosowanie trzech podstawowych zasad, czyli dystansu, dezynfekcji rąk i noszenia maseczek ochronnych. Zdaniem eksperta, na tym etapie pandemii wprowadzenie obostrzeń dla osób niezaszczepionych nie jest do końca dobrym rozwiązaniem.
– Być może niektóre niezaszczepione osoby, gdyby zabronić im korzystać z restauracji, kin, czy siłowni zmobilizowałyby się i skorzystałyby ze szczepienia przeciw COVID-19. Jednak na obecnym etapie rozwoju pandemii ta metoda będzie skuteczna, ale w niewielkim stopniu. My już pandemię mamy, dlatego teraz powinniśmy się skupić na przestrzeganiu trzech bardzo ważnych zasad DDM, czyli zachowania dystansu, dezynfekcji rąk i noszenia maseczek ochronnych – dodał Jerzy Staszczyk.
W świętokrzyskich szpitalach obecnie są 63 respiratory, z czego dostępnych jest 42. Dotychczas w naszym regionie na COVID-19 zachorowało 78 060 zakażeń, a walkę z chorobą przegrało 2595 osób.