Wszystko wskazuje na to, że w 2023 roku na mapie województwa świętokrzyskiego pojawi się nowe miasto.
Wójt Piekoszowa, Zbigniew Piątek, przypomniał że wiosną rozpoczęły się oficjalne procedury z tym związane. W maju na ten temat mogli się podczas konsultacji społecznych wypowiedzieć mieszkańcy.
– Przeszło 70 proc. obywateli opowiedziało się za uzyskaniem praw miejskich przez Piekoszów. W tej chwili nasi urzędnicy są na etapie przygotowywania niezbędnej dokumentacji, która ma być złożona w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji do końca marca 2022 roku. Nie jest to proste zadanie. Jednak jestem zdania, że z pewnością zdążymy do tego czasu, a nasz wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony. MSWiA ma na to pół roku – powiedział.
Włodarz Piekoszowa zaznacza, że uzyskanie praw miejskich nie będzie wiązało się dla mieszkańców gminy z żadnymi dodatkowymi kosztami.
– Wysokość podatków lokalnych jest ustalana zawsze przez radnych. Oni decydują o opłatach. Ich wysokość jest uzależniona od stanu budżetu gminy a nie od tego czy Piekoszów będzie miastem czy wsią. Podobnie sprawa wygląda jeśli chodzi o opłaty związane z odbiorem śmieci.
Dla mnie najważniejsze jest to, że zmiana statusu miejscowości zdynamizuje rozwój ekonomiczny i gospodarczy Piekoszowa. Prawa miejskie mogą również wpłynąć na wzrost wartość nieruchomości – dodał.
Jeśli cała procedura przebiegnie bez większych problemów Piekoszów uzyska prawa miejskie z dniem 1 stycznia 2023 roku.
W naszym regionie w ciągu ostatnich lat wiele miejscowości otrzymało lub odzyskało prawa miejskie. W najbliższym czasie będą to Iwaniska, które z datą 1 stycznia 2022 roku odzyskają prawa miejskie po ponad 150 latach. Z kolei w tym roku ostatnią miejscowością, która weszła do grona świętokrzyskich miast był Wodzisław, od 1 stycznia 2021 roku.
W celu uzyskania praw miejskich miejscowość powinna spełnić kilka warunków, które nie są jednak obligatoryjne:
1) liczba mieszkańców nie mniejsza niż 2 tys. osób,
2) ewentualne posiadanie praw miejskich w przeszłości,
3) przynajmniej 60 proc. mieszkańców musi utrzymywać się z działalności pozarolniczej,
4) brak zabudowy zagrodowej w części miejskiej, posiadanie wyodrębnionego centrum,
5) posiadanie niezbędnej infrastruktury technicznej – wodociągów, kanalizacji.
Jeśli cała procedura przebiegnie bez większych problemów Piekoszów uzyska prawa miejskie z dniem 1 stycznia 2023 roku.