85-lecie istnienia świętował we czwartek (11 listopada) Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach. To wiodąca placówka kulturalna w naszym regionie.
Jak informuje dyrektor instytucji Jacek Sabat, Wojewódzki Dom Kultury, to architektoniczny skarb i zabytek, który został oddany do użytku mieszkańcom Kielc w 1935 roku, dzięki staraniom Stowarzyszenia „Dom Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kielcach”. Obiekt ukończono na obchody rocznicy niepodległości, a uroczystego otwarcia dokonał ówczesny marszałek Edward Rydz-Śmigły, gdyż Józef Piłsudski umarł 12. maja 1935 roku.
– Dzisiaj święto wszystkich Polaków, a to miejsce jest wyjątkowo związane właśnie z 11. listopada. Państwowym świętem jest dopiero od 1937 roku, a w Kielcach taka już była atmosfera w 1935 roku, że powstał ten piękny obiekt, który później stał się domem kultury. Dziś już w milionach liczymy naszych odbiorców – dodał Jacek Sabat.
Od 1969 roku z Wojewódzkim Domem Kultury związany jest Arkadiusz Szostak. Jak wspomina, najpierw jako student udzielał się w zespołach artystycznych, a pracę w tej instytucji rozpoczął tuż po studiach, w 1974 roku jako kierownik zespołów artystycznych. Arkadiusz Szostak dodaje, że WDK przez te wszystkie lata zmieniał się wraz z modą i trendami kultury.
– W latach 60. i 70. ubiegłego wieku był wiodącą instytucją, która nadzorowała działania kulturalne wszystkich powiatowych i miejskich domów kultury na terenie całego województwa. Teraz jest również wiodącą placówką, ale bardziej nastawioną na działania miejskie, czyli bardziej odczuwalna jest jej rola jako instytucji funkcjonującej w tym mieście. I dobrze – stwierdził Arkadiusz Szostak.
Dorobek Wojewódzkiego Domu Kultury jest dorobkiem już kilku pokoleń kielczan i osób z całego regionu świętokrzyskiego – przypomniał Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.
– Z dorobku tej placówki możemy być dumni. Obecnie ta instytucja prowadzona jest przez samorząd województwa i cieszymy się, że misja, którą Wojewódzki Dom Kultury ma do wypełnienia jest przez niego realizowana. WDK zajmuje się gromadzeniem, przechowywaniem i kultywowaniem tradycji kulturalnej naszego regionu – dodał Andrzej Bętkowski.
Magdalena Kusztal, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach przyznaje, że Wojewódzki Dom Kultury jest wiodącą placówką kulturalną w naszym regionie.
– Wojewódzki Dom Kultury ma swoje wieloletnie tradycje. Miał swoje złote i troszkę mniej złote okresy. Dziś jest święto, więc życzę pracownikom i dyrekcji tej placówki, by rozwijali tę tradycję dbania o dziedzictwo kulturowe w regionie, by swoim światłem emanowali na całe województwo i by szkolili wspaniałych instruktorów w dziedzinie kultury – dodała Magdalena Kusztal.
Jak powiedział Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski – Wojewódzki Dom Kultury przypomina nam o początkach powojennego rozkwitu kulturalnego naszego miasta, który nieodłącznie związany był z polskim wojskiem i żołnierzami.
– To oni przecież w znacznym stopniu stanowili tę intelektualną elitę rozwijającego się w II Rzeczypospolitej miasta. Ten dom nosi dumne imię Józefa Piłsudskiego, a to nieodłącznie wiąże się z historią naszego miasta i z tym, co dziś świętujemy, czyli z odzyskaniem niepodległości – przypomniał Rafał Nowak.
Niepodległa była już pełnoletnia, miała już 18 lat, gdy na świat przyszedł Dom im. Józefa Piłsudskiego – powiedział z kolei Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości. Jak dodał, dla niego to także szczególne miejsce.
– Właściwie prawie całe moje samorządowe i parlamentarne życie związane jest z Wojewódzkim Domem Kultury. To w tym miejscu spędzałem najwięcej czasu na różnego rodzaju uroczystościach. Tutaj spotykałem się z politykami, artystami, osobami niepełnosprawnymi i sportowcami. To jest miejsce szczególne, które odzwierciedla istotę naszej niepodległej Ojczyzny, czyli jest domem dla wszystkich – dodał Krzysztof Słoń.
Obecny podczas gali Tomasz Pleban, wicestarosta powiatu kieleckiego przypomniał, że Starostwo Powiatowe w Kielcach od wielu już lat współpracuje z WDK.
– Z tą placówką organizujemy wiele wspólnych imprez, nie tylko w tym budynku, ale także np. imprezy plenerowe na terenie całego powiatu kieleckiego. Myślę, że nasza współpraca układa się bardzo dobrze. Przez wiele lat udowodniliśmy, że można organizować wspaniałe imprezy – przyznał Tomasz Pleban.
Podczas gali na scenie zaprezentowali się m.in. Zespół Pieśni i Tańca Kielce, Zespół Inscenizacji Tanecznych „Uśmiech”, Teatr Plastyczny „Sen”, zespół „Mafia” oraz Olga Bończyk, Renata Drozd i pracownicy Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.