Suchedniowska rodzina Piastów jest w tym roku bohaterem cyklu wystawienniczego przygotowywanego przez Ośrodek Kultury Kuźnica „Suchedniowskie rody”.
To czwarta historia pokazująca dzieje Suchedniowa poprzez prezentację ludzi z nim związanych.
– Tytuł wystawy streszcza istotę historii Piastów – podkreśla autorka wystawy Agnieszka Włodarczyk-Mazurek.
– Zdecydowałam się na nazwanie tej wystawy „Apetyt na wiedzę”. Rodzina Piastów pokazuje, jak w krótkim czasie można, dzięki własnej pracy, zmienić swoją pozycję społeczną. Nestor rodu Wawrzyniec Piasta był analfabetą, a już jego syn miał tytuł profesora belwederskiego. Cała rodzina związana była później z Politechniką Świętokrzyską i odcisnęła trwały ślad na nauce naszego regionu – wyjaśnia.
Rodzina Piastów pojawiła się w Suchedniowie w XIX wieku, najpierw osiadła w Berezowie, a później we wsi Kruk, które to obecnie zostały wchłonięte przez Suchedniów.
– Rodzina szczególnie związała się z Krukiem, tę właśnie wieś pokazują wszystkie fotografie, które są tu prezentowane. Była to przed stu laty zupełnie inna niż dziś okolica, ulokowano tu na przykład lotnisko dla śmigłowców. Dziś Piastów już nie znajdziemy w Suchedniowie, wszyscy potomkowie rodu rozjechali się po świecie – informuje.
Wystawa składa się z kilkunastu plansz zawierających zdjęcia z archiwów rodzinnych, metryki chrztu i zgonu oraz opisy dotyczące losów poszczególnych członków rodziny Piastów. Można tu prześledzić zmiany w ubiorach, otoczeniu czy kontaktach międzyludzkich.
Ekspozycję można oglądać codziennie w Suchedniowskim Ośrodku Kultury Kużnica w godzinach pracy placówki.