W kieleckich obchodach 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczestniczyli wojewoda świętokrzyski, parlamentarzyści, przedstawiciele miasta, a także policji, wojska, państwowej straży pożarnej, nadleśnictwa i poczty sztandarowe. Licznie zgromadzili się także kielczanie.
– Poprzez uczestnictwo w uroczystościach 11 listopada, zdajemy egzamin z patriotyzmu. Wypełniając tym samym testament marszałka Józefa Piłsudskiego, który mówił, że jeśli nie będziemy pamiętać o przeszłości, to nie zasługujemy na przyszłość, i nie jesteśmy warci teraźniejszości – stwierdził poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości.
– Dzisiejsze zamanifestowanie przez kielczan, swojej przynależności do dumnego narodu polskiego jest podkreśleniem, że na przyszłość zasługujemy. Szczególnie w tym niełatwym czasie, w jakim znalazła się Polska, musząca bronić swej granicy. Dlatego dziś pamiętamy o tych wszystkich, którzy strzegą polsko-białoruskiej granicy. Solidaryzujemy się ze wszystkimi służbami pamiętając o nich podczas obchodów tego święta – zaznacza.
Jak mówi Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych, duże zainteresowanie ze strony mieszkańców, obchodami Dnia Niepodległości 11 listopada w Kielcach są powodem do zadowolenia.
– Tegoroczne obchody Święta Niepodległości są szczególne, dlatego poprosiłem wszystkich mieszkańców, aby oklaskami wyrazić wsparcie dla funkcjonariuszy Wojska Polskiego i Straży Granicznej na wschodniej granicy. Oddźwięk był bardzo duży, za co wszystkim bardzo dziękuje- dodaje.
Jak przypomniała podczas uroczystości Anna Krupka, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, ogromnymi zasługami dla naszej niepodległości wykazało się wielu polskich sportowców. To choćby Janusz Kusociński, który zatrzymany przez gestapo nie zdradził swoich kolegów.
– Podczas przebywania w areszcie dostawał od Niemców propozycje, by został trenerem niemieckiej kadry lekkoatletycznej. Nie zgodził się na to. Dlatego został zamordowany. To tym bardziej powinno nas uczyć, ale także pokazywać te właściwe postawy polskich sporowców, którzy nie zrzekli się polskiego obywatelstwa, nie zrzekli się polskości. Dbają o naszą polską niepodległość – dodała Anna Krupka.
– Dzisiejszy dzień jest dniem wdzięczności, radości, ale też i odpowiedzialności – powiedział podczas uroczystości Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości.
– Dziś jest dzień wdzięczności dla tych wszystkich, którzy naszą wolną i niepodległą Ojczyznę wywalczyli i bronili jej przez te wszystkie lata. Dziś jest też dzień radości, bo to nasze wielkie narodowe święto narodu, jako wielkiej ojczyźnianej rodziny. I wreszcie, dziś jest dzień odpowiedzialności za Ojczyznę, która została nam dana. Za jej niepodległość, wolność, a także za to wszystko jak dziś opiekujemy się tym wielkim skarbem, jakim jest niepodległa Polska – dodał Krzysztof Słoń.
Jak dodał, 11 listopada wyjątkowo rozbrzmiewa polski hymn.
– Wyjątkowo też łopocze flaga i wyjątkowo też smakuje obiad w rodzinnym domu przy świątecznym stole. Bez względu na to gdzie, świętujmy. Czy w Warszawie, Nowym Jorku, czy w Kielcach świętujmy, bo płynie w nas polska krew.
Robimy to w duchu wdzięczności dla ojców naszej niepodległości, w duchu radości jaką mają w sobie Polacy, ale też w duchu odpowiedzialności za naszą niepodległą Ojczyznę i jej przyszłość – mówił Krzysztof Słoń.
W wojewódzkich obchodach Święta Niepodległości wziął udział także poseł Andrzej Szejna, współprzewodniczący Nowej Lewicy w regionie.
Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, zaznacza, że jest wdzięczny mieszkańcom, za tak liczny udział w obchodach święta 11 listopada.
– Świętowaliśmy pięknie, ale cały czas mamy w pamięci sytuację jaka rozgrywa się na granicy polsko-białoruskiej. Dzisiejsza uroczystość była okazją do podziękowania dla wszystkich służb mundurowych strzegących naszej granicy. To ich postawa i służb a nie pozwala na destabilizację naszego kraju – dodaje.
Dzień odzyskania niepodległości wszyscy powinniśmy godnie czcić i cieszyć się nim – powiedział Bogdan Wenta, prezydent Kielc.
– Jest to także dzień, w którym wiele służb, począwszy od naszych żołnierzy, policjantów, pograniczników, ale też służby medyczne i ratownicze są w pracy. Stąd dla nich ten dzień też jest szczególny, ponieważ dbają o nasze bezpieczeństwo i zdrowie, dbają o komunikację i o to, by wszystko dobrze funkcjonowało.
Bezpieczeństwo każdego suwerennego państwa, a takim od ponad 100 lat jest Polska jest istotne dla nas wszystkich, dodał Bogdan Wenta.
W ocenie Rafała Nowaka, wicewojewody świętokrzyskiego, Dzień Niepodległości, jest jednym z najbardziej radosnych świąt państwowych, dlatego cieszy fakt, że mieszkańcy regionu tak licznie wzięli udział w obchodach. Jak zaznacza, obecna sytuacja na wschodniej granicy naszego kraju, zmusza nas do refleksji nad tym, że wolność nie jest dana raz na zawsze. A przedstawiciele wojska i służb mundurowych w dalszym ciągu muszą strzec integralności granic Polski.
– Polacy jako jeden z narodów Europy wiedzą najlepiej, czym jest wolność – powiedział z kolei Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego.
– Jeżeli nie będziemy pielęgnowali tego daru, jakim jest życie w wolnym kraju, możemy się kiedyś zawieść. Pokazały to i nadal pokazują ostatnie tygodnie, czyli sytuacja na granicy z Białorusią. Nasi przyjaciele, którzy dziś tutaj z nami są z zaprzyjaźnionego obwodu winnickiego na Ukrainie też doskonale wiedzą, jak łatwo można stracić wolność i niezależność – dodał Andrzej Pruś.
Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty przyznał, że dzisiejsza rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości obchodzona jest w cieniu wydarzeń na granicy polsko–białoruskiej.
– Paradoksalnie właśnie dzisiaj musimy bronić naszych granic. Pomimo pokoju i porozumienia w Europie, to jak widać czasy są bardzo niebezpieczne. Dlatego nie wszyscy dzisiaj świętują. Wiemy, że potężna grupa naszych żołnierzy i policjantów pilnuje naszego bezpieczeństwa. Stąd młodzież musi pamiętać o tym, że o niepodległość trzeba dbać każdego dnia – dodał Kazimierz Mądzik.
Na zakończenie uroczystości obejrzeć można było widowisko historyczne „Gloria Victis – Godni Pamięci III Powstanie Śląskie 1921 – 2021” przygotowane przez Kielecki Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich przy wsparciu lokalnych Grup Rekonstrukcji Historycznych oraz posłuchać Koncertu Listopadowego w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Krasocinie.