Gry planszowe to doskonały sposób, żeby zainteresować dziecko historią Polski. O tym jak to zrobić, w programie „Na każdą pogodę” rozmawialiśmy z Przemysławem Krystianem z Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.
Jak mówił ekspert, ważne jest żeby dobrać tytuł planszówki do wieku dziecka. Dla najmłodszych dobre będą proste gry na zapamiętywanie – na przykład symboli narodowych. Starszym dzieciom spodobają się gry planszowe wydane przez Instytut Pamięci Narodowej. Tytuł wart polecenia to na przykład „Niepodległa”, gra wydana z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Przemysław Krystian podkreśla, że gra jest kooperacyjna, to znaczy wszyscy wspólnie starają się wygrać, nie ma rywalizacji między uczestnikami zabawy.
Dla tych, którzy lubią odgrywać postacie, alternatywą dla planszówek mogą być gry fabularne. Pozwalają one na znacznie większą swobodę. Godne polecenia są na przykład „Szare Szeregi”, gdzie gracze wcielają się w harcerzy podczas II wojny światowej. O historii Polski opowiadają też „Dzikie Pola”, w której gracze stają się szlachcicami i przeżywają przygody podobne do tych, jakie mieli bohaterowie powieści Henryka Sienkiewicza.