Ruszyła zbiórka publiczna na remont odrzutowego myśliwca MiG 17, który od lat jest symbolem osiedla Pułanki w Ostrowcu Św. Jak informowaliśmy, konstrukcja podtrzymująca samolot jest w fatalnym stanie technicznym. Ostrowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa nie ma pieniędzy na wykonanie niezbędnego remontu.
W Ostrowcu Św. samolot ustawiono w 1984 roku wysiłkiem ówczesnych pasjonatów lotnictwa, hutników i inżynierów. Upamiętnia poległych w czasie II wojny światowej polskich lotników, ale do trafił do Ostrowca z powodu 40-lecia PRL.
Jak mówi radny rady miasta Marcin Marzec, to historia miasta, której nie wolno zaprzepaścić. Gdyby zniknął z przestrzeni publicznej na pewno wiele osób miałoby za złe, że nikt nie zadbał o to, aby pozostał. Jak dodaje, w przeszłości pozwolono na wyburzenie bramy na stadion KSZO, dziś wiele osób nie może sobie darować, że na to pozwolono. Zbiórka ma zapobiec degradacji kolejnego charakterystycznego punktu miasta.
Zbiórkę prowadzi fundacja „Bo w nas jest moc”. Prezes Justyna Marynowska uważa, że to bardzo ważna i potrzebna miastu akcja. Organizacja założyła zbiórkę na stronie pomagam.pl, ministerstwo wyraziło zgodę na prowadzenie zbiórek do puszek i kwest, utworzono także osobne konto bankowe. Zaplanowano licytacje z kubkami, czy koszulkami z wizerunkiem ostrowieckiego MiG-a.
Do tej pory koszt wykonania ekspertyz sfinansowała Ostrowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa. Wynika z nich, że cokół i mocowanie samolotu wymagają modernizacji, zarówno w części nadziemnej, jak i podziemnej. Obecna konstrukcja, w przypadku silniejszych wiatrów, może nie wytrzymać. Jak informuje prezes OSM Marek Zaręba, wiosną ogłoszony zostałby przetarg. Samolot będzie usytuowany trochę niżej, na poziomie 3,5 metra. Ponadto podstawa wykonana zostanie z betonu zbrojonego stalą. Pozycja samolotu pozostanie lekko nachylona, czyli tak, jak jest teraz.
Radny rady miasta Kamil Stelmasik, a także reprezentant rady osiedla Pułanki dodaje, że po wykonaniu remontu w planach jest zagospodarowanie skweru wokół samolotu. Rada osiedla ma zakupione już ławeczki, które w przyszłości chce umieścić wokół maszyny. Mają się też pojawić tablice informujące o samolocie i jego historii.
10 lat temu samolot z Pułanek miał trafić pod młotek z powodu złego stanu technicznego. Wtedy uratowali go mieszkańcy, którzy licznie podpisywali petycję. Potem zorganizowano akcję, dzięki której wyremontowano MiG-a.
MiG 17 to sowiecka konstrukcja. Był jednym z pierwszych seryjnie produkowanych myśliwców, które mogły osiągnąć prędkość naddźwiękową. To jeden z trzech takich egzemplarzy w całym kraju, a także zabytek techniki. Maszyną latało wielu pilotów, ale najbardziej znanym jest Władysław Hermaszewski – późniejszy generał brygady, pilot WP, wieloletni oficer Wojsk Obrony Powietrznej Kraju, doktor nauk wojskowych i starszy brat kosmonauty, gen. bryg. pil. Mirosława Hermaszewskiego.