Lekarze z Kliniki Urologii w Świętokrzyskim Centrum Onkologii włączyli się w ogólnoświatową akcję „Movember”, która ma zachęcić do mężczyzn do wykonywania badań profilaktycznych.
Jak informuje Mateusz Obarzanowski, zastępca kierownika Kliniki Urologii w ŚCO, nowotwór gruczołu krokowego jest najczęstszym nowotworem wśród mężczyzn po 50 roku życia, a nowotwór jądra wśród panów pomiędzy 15, a 35 rokiem życia.
– U mężczyzny po 50 roku życia, który w rodzinie nie ma przypadku wystąpienia raka gruczołu krokowego zaniepokoić powinien tak naprawdę każdy objaw związany z oddawaniem moczu, który do tej pory nie występował. Takimi niepokojącymi objawami mogą być częstsze oddawanie moczu, bolesne oddawanie moczu, czy oddawanie moczu z krwią. Warto też podkreślić, że jeżeli w rodzinie występowały już nowotwory prostaty, wówczas taki mężczyzna powinien szczególnie się zgłaszać na badania kontrolne i nawet trochę wcześniej, bo już od 45 roku życia – mówi dr Mateusz Obarzanowski.
Jak podkreśla specjalista, zarówno nowotwór gruczołu krokowego, jak i rak jądra są całkowicie wyleczalne pod warunkiem, że zostaną wykryte we wczesnym stadium. Walkę z nowotworem gruczołu krokowego wygrał sześć lat temu Janusz Marszycki, prezes Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”. Jak przyznał, na badanie profilaktyczne namówiła go jego żona.
– Po zabiegu ta wycięta część została poddana badaniu histopatologicznemu. Okazało się na szczęście, że to był nowotwór niezłośliwy. Dziś jestem w pełni sił, aktywny fizycznie, nie mam żadnych komplikacji pooperacyjnych. Od wielu lat powtarzam taki slogan, że tak jak mężczyźni raz do roku muszą poddać swój samochód badaniu technicznemu, by mogli nim jeździć, tak raz do roku trzeba się poddać także badaniu profilaktycznemu – dodał Janusz Marszycki.
By skorzystać z badania urologicznego należy mieć skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. W województwie świętokrzyskim działają 24 poradnie urologiczne. Symbolem akcji „Movember” są zapuszczane przez mężczyzn z listopadzie wąsy.