Olga Bończyk, Renata Drozd, Michał Pustuła i zespół Mafia, m.in. ci artyści wystąpią w koncercie, a w części oficjalnej będą podziękowania i odznaczenia. W czwartek, 11 listopada, Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach będzie świętował jubileusz 85-lecia istnienia.
Jacek Sabat, dyrektor WDK w Kielcach wyjaśnia, że uroczystość powinna się odbyć przed rokiem, ale pandemia pokrzyżowała plany.
– 11 listopada, Narodowe Święto Niepodległości, dzień bardzo ważny dla każdego Polaka, jest również bardzo ważny dla naszej społeczności WDK. W 1935 roku kompleks obiektów, bo nie tylko ten jeden, został oddany do użytku. Chcemy tym jubileuszem podziękować tym wszystkim, którzy się przyczynili do powstania tego wspaniałego obiektu i jego rozwoju – wyjaśnił.
Dyrektor zapowiada, że jubileusz będzie się składał z dwóch części. – Oficjalna, w której podziękujemy naszym pracownikom odznaczeniami państwowymi, wręczanymi przez wojewodę świętokrzyskiego, Zbigniewa Koniusza i marszałka województwa świętokrzyskiego, Andrzeja Bętkowskiego. Podziękujemy też osobom i instytucjom, które współpracują z nami w różny sposób – mówi.
Drugą część, która rozpocznie się około godziny 18.00, wypełni koncert. Wystąpią: Olga Bończyk, Renata Drozd, Michał Pustuła, zespół Mafia, grupa Shapeless, Studio Tańca i Stylu Rewanż, Marszałkowska Orkiestra Dęta, Zespół Pieśni i Tańca Kielce, Zespół Inscenizacji Tanecznych „Uśmiech”, Teatr Plastyczny „Sen”, szkoła tańca Charleston oraz pracownicy Wojewódzkiego Domu Kultury. Wszyscy artyści wystąpią do muzyki granej na żywo.
Czwartkowemu jubileuszowi będą towarzyszyły dodatkowe wydarzenia, a pierwsze z nich już w środę, 10 listopada. O godzinie 18.00, w holu dolnym WDK zostanie otwarta wystawa autorstwa Andrzeja Zembika i Romana Timofiejuka zatytułowana „Biało-Czerwona”. Z kolei w piątek, 12 listopada, o godzinie 17.00, w sali widowiskowej WDK odbędzie się kolejna edycja Senior Show.
Jak mówi Edyta Bobryk, zastępca dyrektora WDK, tym razem publiczność usłyszy pieśni i piosenki patriotyczne. – Na scenie pojawią się zaprzyjaźnieni z nami seniorzy, bardzo dobrze śpiewający. Będą występy solowe i zespołowe. Zaprezentują repertuar związany ze świętem Odzyskania Niepodległości – zapowiada.
W sobotę, 13 listopada, o godzinie 11.00, w górnym holu zostanie otwarta wystawa lalek-motanek autorstwa Joanny Wrońskiej, która zmarła w tym roku. – Pani Asia była pracownikiem Wojewódzkiego Domu Kultury – przypomina Edyta Bobryk. – Ta wystawa w całości będzie poświęcona jej twórczości i tym lalkom-motankom, których wykonywaniem zaszczepiła nie tylko dzieci i młodzież, ale także dorosłych. Wiele filmów – warsztatów on-line prowadzonych przez Joannę Wrońską będą mogli państwo zobaczyć na internetowej stronie WDK – opisuje.
Również o godzinie 11.00 w sobotę rozpocznie się Dzień Folkloru Świętokrzyskiego. – Zaprezentują się m.in. Zespół Ludowy „Jaworzanki” z Jaworza w gminie Zagnańsk, który przedstawi obrzęd „Pranie pod lipą, a Zespół Ludowo-Folklorystyczno-Obrzędowy „Piekoszowianie” z Piekoszowa zaprezentuje tańce i śpiewy ludowe. Na scenie pojawi się też Zespół Śpiewaczy „Sukowianki znad Lubrzanki”. Podczas Dnia Folkloru Świętokrzyskiego będzie można kupić tradycyjne produkty regionalne, przetwory, ciasta, posmakować potraw kuchni świętokrzyskiej oraz zrobić zakupy przedświąteczne. Zespoły ludowe zaoferują ręcznie wykonane ozdoby na choinkę i prezenty bożonarodzeniowe – wymienia Edyta Bobryk.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Na czwartkowy koncert obowiązują wejściówki, które bezpłatnie są wydawane w punkcie informacji w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.