Naukowcy z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego rozpoczynają ważne badania, które ułatwią poznanie mechanizmu budowania odporności przeciw COVID-19. O planach Collegium Medicum poinformowała TVP 3 Kielce.
Profesor Wioletta Adamus-Białek, kierownik pracowni genetyki medycznej mówi, że projekt polegał będzie na badaniu przeciwciał u osób tuż przed przyjęciem trzeciej dawki szczepionki. Następnie regularnie przez przynajmniej 24 tygodnie po szczepieniu naukowcy będą sprawdzali jak zmieniał się ich poziom.
– Będziemy wiedzieli czy szczepienie trzecią dawką jest dla nas korzystne, czy stymuluje układ immunologiczny. Sprawdzimy jak po trzeciej dawce kształtuje się poziom przeciwciał. Czy okres produkcji przeciwciał jest stabilny, czy jest dłuższy, czy krótszy. Czy może nic się nie zmienia – tłumaczy profesor Wioletta Adamus-Białek.
Okres produkcji i ilość przeciwciał będzie porównywana do danych pokazujących te parametry po pierwszej i drugiej dawce szczepionki.
Profesor Wioletta Adamus-Białek mówi, że właśnie rozpoczyna się rekrutacja wolontariuszy, którzy będą brali udział w badaniu.
– Podzielimy te osoby na dwie grupy. Jedną, nazwijmy ją kontrolną, utworzą wolontariusze, którzy nie są narażeni na częsty kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem. Drugą będzie grupa medyczna, której członkowie mają regularny kontakt z pacjentami z COVID-19 – informuje profesor Wioletta Adamus-Białek.
Obie grupy będą przynajmniej stuosobowe. Badania poprowadzi katedra medycyny zabiegowej z pracownią genetyki medycznej oraz z diagnostycznym laboratorium medycznym Meduniv.
To nie jedyny projekt związany z koronawirusem realizowany przez naukowców z Collegium Medicum UJK. Badacze starają się też znaleźć geny, od których zależy czy przebieg COVID-19 jest ostry lub łagodny.