1 miliard 260 milionów złotych trafiło w kończącej się perspektywie unijnej do Regionalnego Programu Operacyjnego. Wykorzystano 93 procent tej kwoty. Komitet Monitorujący podsumował dziś funkcjonowanie RPO.
Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju w urzędzie marszałkowskim podkreśla, że obecny wysoki kurs euro jest korzystny, ponieważ dzięki temu, pieniędzy do realizacji w ramach unijnych funduszy jest nieco więcej.
– To rodzi pewne szanse i problemy. Szanse wiążą się z tym, że możemy dofinansować projekty, które dotychczas znajdowały się na listach rezerwowych. Natomiast problemem jest to, że w niektórych działaniach nie mamy już list rezerwowych, dlatego albo musimy ogłaszać nowe konkursy, albo dokonywać zmian w RPO. Rozważamy obydwa scenariusze. Ponadto, Komisja Europejska analizuje nasz wniosek o przeniesienie części pieniędzy na fundusze pożyczkowe i termomodernizacje. Mam nadzieję, że do końca roku uda się uzyskać pozytywną decyzje i będziemy mogli zrealizować projekty rezerwowe z zakresu modernizacji – wyjaśnia.
Jacek Sulek zwraca uwagę, że w nowej perspektywie finansowej, z unijnego budżetu na lata 2021-2027, w ramach tzw. Funduszy Europejskich dla Świętokrzyskiego do regionu trafi ponad 1,4 mld euro.
– Mamy dużo wyzwań w nowym programie, niewątpliwe będzie on trudniejszy. Wymogi, które przedstawia nam Komisja Europejska, dotyczące m.in. wskaźników klimatycznych, to dla naszego regionu duże wyzwanie. Niewątpliwie także oparcie się o instrumenty pożyczkowe, a nie dotacyjne będzie wyzwaniem, ponieważ nie wszyscy przedsiębiorcy będą chcieli skorzystać z takiego rozwiązania – dodaje.
Zdaniem marszałka Andrzeja Bętkowskiego, poza podsumowaniem wykorzystania RPO, niezwykle istotnym jest plan wykorzystania nowej perspektywy finansowej Unii. Jak mówi, ostatnio zakończyły się konsultacje w powiatach programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego. Jednym z głównych zaleceń unijnych będą inwestycje związane z tzw. „Zielonym Ładem”.
Renata Janik, wicemarszałek województwa podkreśla, że miniona perspektywa finansowa pod względem kontraktacji i przyspieszenia wydatkowania pieniędzy jest sukcesem dla województwa świętokrzyskiego.
– Dużo udało się już zrobić, ale jeszcze wiele pracy przed nami, zwłaszcza w kwestii obszaru społecznego, ponieważ jako region potrzebujemy m.in. silnego wsparcia w tym, aby zatrzymać w województwie przede wszystkim osoby młode – dodaje.
W skład Komitetu Monitorującego Regionalny Program Operacyjny, poza przedstawicielami zarządu województwa i dyrektorów poszczególnych departamentów wchodzą także przedstawiciele samorządów z regionu. Do jego głównych zadań należy przyjmowanie kryterium wyboru projektów do realizacji, a także analiza wykonania i realizacji projektów z RPO.