W związku ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń w regionie, Komisja Europejska podjęła decyzję o objęciu restrykcjami kolejnych gmin na terenie powiatu buskiego.
Tzw. czerwoną strefę z ograniczeniami wprowadzono w gminach: Gnojno, Stopnica oraz na części gminy Busko-Zdrój w miejscowościach: Janina, Kołaczkowice, Kotki, Młyny, Palonki, Podgaje, Skorzów, Słabkowice i Służów. Czerwoną strefą wciąż objęta jest gmina Pacanów.
Ograniczenia głównie dotyczą obrotu trzodą chlewną. Przez 30 dni od dnia wprowadzenia rozporządzenia, czyli od 3 listopada nie można samowolnie zwierząt sprzedawać – tłumaczy Artur Uchański, powiatowy lekarz weterynarii w Busku-Zdroju.
– Najpoważniejszym wymogiem jest pobór próbek krwi do badań w kierunku ASF od zwierząt przeznaczonych do sprzedaży. Niezbędne są także maty dezynfekcyjne przy wejściach do pomieszczeń inwentarskich – informuje.
Krew pobierana jest przez powiatowego lekarza weterynarii. Następnie próbki wysyłane są do laboratorium w Krośnie. Wynik badania jest ważny przez 7 dni. Po otrzymaniu wyniku ujemnego – lekarz weterynarii wydaje pozwolenie na sprzedaż świń.
Artur Uchański dodaje, że obecnie na terenie powiatu buskiego prowadzone są kontrole weterynaryjne. Obowiązuje też zgłaszanie każdej padłej świni lub podejrzenia choroby w gospodarstwie do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Busku-Zdroju.
– Na terenie powiatu buskiego jest ok. 520 gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną. Do tej pory przeprowadziliśmy kontrolę u ok. 300 hodowców. W trakcie kontroli sprawdzamy, czy rolnicy stosują się do nakazów i zaleceń – dodał.
Zgodnie z rozporządzeniem komisji, wyznaczono na terenie powiatu buskiego także tzw. strefę niebieską, która obejmuje gminy: Nowy Korczyn, Solec-Zdrój, Wiślica oraz pozostałą część gminy Busko-Zdrój. Tam nie wymaga się od hodowców badań w kierunku ASF i pozwoleń Powiatowego Lekarza Weterynarii. Pozostałe wymogi bioasekuracyjne trzeba spełnić.
Przypomnijmy, pierwszy w województwie świętokrzyskim przypadek obecności wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF), zarejestrowano 14 października w gospodarstwie rolnym w miejscowości Czarzyzna w gminie Łubnice w powiecie staszowskim. Kolejny w Lubani w gminie Chmielnik w powiecie kieleckim.
Do objawów ASF u zwierząt zalicza się gorączkę, osowienie, zasinienie podgardla i uszu oraz zaczerwienienie brzucha i pośladków. Aktualnie cena żywca w naszym regionie spadła z ok. 4 zł do 2,5 zł.