Dziś Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Na przestrzeni ostatnich 25 lat nawyki zakupowe Polaków zauważalnie się zmieniły. Znacząco wzrósł odsetek osób sięgających po produkty dietetyczne, bezglutenowe, wegańskie i ekologiczne.
41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl
W „Aktualnościach Dnia” dziś o tym, co jemy, co odrzuciliśmy z diety, po co sięgamy chętnie, a co jemy tylko okazjonalnie?
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest poniedziałek, 8 listopada, 312 dzień roku.
Do końca roku zostało 53 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 06:44
Zachód słońca w Kielcach: 16:00
Dzień trwa 9 godzin 16 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 7 godzin i 7 minut.
Imieniny obchodzą: Godfryd, Klaudiusz oraz Bogdan, Bogodar, Bogudar, Bohdan, Bożdar, Bożydar, Gotfryd, Jan, Józef, Klarus, Marcin, Maur, Paweł, Sewer, Sewerian, Sędziwoj, Symforian, Symforiana, Symplicjusz, Symplicy, Wiktoryn, Wilehad
*****
Przysłowie na dziś:
„Jaki listopad, taki będzie marzec, prorokuje stuletni starzec”
*****
Nietypowe święta:
Światowy Dzień Sierot
Światowy Dzień Radiologii
Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania
*****
PONIEDZIAŁEK, 8 LISTOPADA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1863 r. – SZYDŁOWIEC: podpułkownik Jan Rudowski na czele swoje oddziału rozbroił rosyjską załogę Szydłowca (ok. 50 żołnierzy) i zarekwirował materiały niezbędne dla żołnierzy m.in. transport kożuchów. Strat własnych nie poniesiono.
1918 r. – SKARŻYSKO-KAMIENNA: Ignacy Daszyńskii mianuje Wacława Czaplarskiego Komisarzem Ludowym na miasteczko fabryczne Skarżysko.
PONIEDZIAŁEK, 8 LISTOPADA: W POLSCE
1632 r. – Sejm elekcyjny wybrał na króla Władysława IV Wazę.
1864 r. – Cesarz Aleksander II Romanow wydał ukaz kasacyjny na mocy którego spośród 155 klasztorów męskich z 1635 zakonnikami i 42 klasztorów żeńskich do likwidacji przeznaczono 110 klasztorów męskich i 4 żeńskie, z tego 39 za udział w powstaniu styczniowym, a 71 z powodu niewielkiej liczby zakonników
1906 r. – akcja pod Rogowem, w której członkowie Organizacji Bojowej PPS pod dowództwem Józefa Montwiłł-Mireckiego dokonali napadu na rosyjski pociąg pocztowy, zdobywając pieniądze na działalność niepodległościową.
1928 r. – Rada Miasta Stołecznego Warszawy podjęła uchwałę o przemianowaniu centralnego placu stolicy – Placu Saskiego na Plac Marszałka Piłsudskiego. Plac w 1939 r. nazwany został przez Niemców Adolf Hitler Platz, a w 1945 r. przez komunistów – Plac Zwycięstwa. W 1990 r. powrócił do nazwy z 1928 r.
1933 r. – w Warszawie zainaugurowała działalność Polska Akademia Literatury pod prezesurą Wacława Sieroszewskiego.
1984 r. – ukazał się pierwszy numer wydawanego w tzw. drugim obiegu tygodnika „Przegląd Wiadomości Agencyjnych”.
PONIEDZIAŁEK, 8 LISTOPADA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 09:00 – Chęciny: Spotkanie ministra Janusza Cieszyńskiego – sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ze świętokrzyskimi samorządowcami – Miliard złotych dla samorządów – ruszył program „Cyfrowa Gmina”
Godz. 11.00 – Warszawa: – 11:00 Konferencja i prezentacja „Raportu o inflacji – listopad 2021” wraz z projekcją inflacji i wzrostu gospodarczego