Jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Pińczowa z przełomu XVI i XVII wieku został uroczyście otwarty. Dom Ariański, potocznie zwany Drukarnią Ariańską czy Domem wójta na Mirowie przeszedł remont.
Według mieszkańców, do tej pory zabytek wyglądał dość ponuro. Nie czyszczona i nie odnawiana od dawna elewacja pokryta była brudnoszarym nalotem, a drzwi były zamknięte na głucho.
Po wielu latach zabytek mieszczący się przy ulicy Batalionów Chłopskich, udało się gruntownie wyremontować. Od dziś jest już dostępny dla zwiedzających – powiedział Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa.
– Budynek będzie pełnił dwie podstawowe funkcje. W obiekcie będzie się mieścił oddział Muzeum Regionalnego w Pińczowie. Z kolei w części dobudowanej, powstała sala działań twórczych dla młodzieży, mieszkańców. Liczę, że budynek ten będzie pełnił jeszcze wiele innych pożytecznych funkcji – dodał.
Otwarciu towarzyszył wernisaż wystawy teatralnej zatytułowanej „Teatr jak uczta”. Ekspozycja została przygotowana wraz z Fundacją im. Edwarda Kusztala, przy bardzo dużej pomocy Magdaleny Kusztal, dyrektor departamentu kultury i dziedzictwa narodowego urzędu marszałkowskiego. Obiekty te pochodzą ze zbiorów rodziny Kusztalów oraz kolekcjonerów prywatnych: Lucjana Gruszki, Andrzeja Michalczuka i Henryka Gawłowskiego oraz Muzeum Teatralnego Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie.
– Niezmiernie się cieszę, że przy okazji otwarcia budowli z okresu XVI i XVII w. mogę pokazać bibeloty teatralne, ale i kolekcję zdjęć teatralnych, fotogramy związane z życiem aktorskim mojego taty Edwarda Kusztala. Teatr od zawsze był i jest w sercu moim, mojej rodziny, moich dziadków. Przyszedł czas, aby wreszcie pokazać ten niezbędnik teatralny czyli to, co służyło aktorom, ale i widzom na przełomie XVIII i XIX oraz w XX wieku – podkreśliła.
Na wystawie znalazła się m.in. suknia aktorki Niny Andrycz, flakony perfum, lornetki, eleganckie torebki dla dam, maleńkie portfeliki m.in. ze srebra, masy perłowej czy kości, tabakiery – najstarsza z XVII w. oraz wachlarze m.in. Mieczysławy Ćwiklińskiej. Wystawę zwiedzać będzie można do końca listopada.
Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk powiedział, że XVI i XVII wiek to czas, kiedy Pińczów stanowił centrum życia ruchu protestanckiego pierwszej Rzeczypospolitej, kiedy byli tu arianie, którzy tworzyli jeden z odłamów reformacji. Był to czas, kiedy Rzeczpospolita stała tolerancją.
– Dzisiaj do życia symbolicznie przywracamy jedną z perełek regionu świętokrzyskiego. Miejsce, które od wieków jest symbolem regionu, pokazujące naszą chlubną tradycję, historię, którą łączymy z nowoczesnością, o czym świadczą prezentowane we wnętrzach obiektu wystawy, pokazujące współczesne elementy kultury świętokrzyskiej, z których możemy być dumni. Mam nadzieję, że jest to początek nowego rozdziału rozwoju kultury nie tylko Pińczowa, ale i całego regionu – dodał.
– Ten obiekt to nasza duma narodowa – podkreślił gratulując pomysłu i świetnie zainwestowanych pieniędzy Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.
– Ten budynek, dobrze wyposażone pomieszczenia mogą świecić przykładem, jak można dobrze spożytkować pieniądze, aby my i nasze dzieci, wnuki, wiedziały co to znaczy polska myśl zarówno techniczna jak i kulturalna – dodał.
Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski cieszy się, że to miejsce znowu tętni życiem, liczy, że będzie tak przez kolejne dni, miesiące, lata.
– Serdecznie wszystkich zapraszam, nie tylko na wystawę, ale żeby podziwiać także obiekt, który sam w sobie jest dużą wartością historyczną – dodał.
W uroczystym otwarciu wzięli także udział m.in. Janusz Knap – prezes Radia Kielce, Andrzej Barański – pochodzący z Pińczowa polski reżyser i scenarzysta filmowy, Teresa Bochwic z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a także radni gminni, powiatowi, przedstawiciele lokalnych centrów kultury.
Remont obiektu trwał ponad rok, był możliwy dzięki dotacji ministerialnej w wysokości 440 tys. zł. Prace kosztowały ponad 1,1 mln zł. Wymienione zostały posadzki, wszystkie instalacje oraz sieci. Ponadto budynek został zabezpieczony przed wilgocią, wykonano nowe ogrzewanie oraz częściowo wymieniono pokrycie dachowe, stolarkę okienną i drzwiową. Również skwer przed budynkiem został odpowiednio zagospodarowany.