W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyła się IV Ogólnopolska Gala Wręczenia Nagród im. gen. dyw. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego. W jej trakcie laurem Złotego Pióra zostały wyróżnione osoby, instytucje oraz jednostki kultywujące tradycje kawaleryjskie. Wydarzenie po raz pierwszy odbyło się w Kielcach.
Jan Znamiec, prezes Federacji Kawalerii Ochotniczej RP podkreśla, że gala i wręczenie nagród łączy etos i tradycje kawalerii II RP ze współczesną działalnością Wojska Polskiego.
– Ten etos kawalerii jest zjawiskiem fascynującym. Coś, co było skazane na zagładę, co miało nie istnieć, po 80 latach istnieje i to bardzo mocno. Okazuje się, że takie wartości jak honor, fantazja kawaleryjska czy miłość do ojczyzny są ponadczasowe – zaznacza.
Statuetki przyznano w kilku kategoriach. Złote Pióro w kategorii dziennikarz otrzymał Przemysław Bednarczyk, historyk, reżyser, a także twórca widowisk i filmów historycznych. Jak podkreślił – jest to dla niego wyjątkowe wyróżnienie.
– To w pewnym sensie nagroda za wiele lat współpracy ze środowiskami kawaleryjskimi. Za promowanie zarówno historii kawalerii, historii polskich tradycji, ale również za promocję środowiska kawalerii ochotniczej. To właśnie im należą się duże słowa uznania i wyrazy podziękowania. Ponieważ, gdyby nie to ich zaangażowanie i czas poświęcony na kultywowanie tradycji polskiej szabli nie byłoby nas, którzy o tym opowiadają – dodał.
W uroczystości wziął udział także senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości, który stwierdził, że organizacja tego wydarzenia jest dużym wyróżnieniem dla Kielc, jako ośrodka, który od lat słynie z kultywowania ułańskich tradycji.
– To wielka nobilitacja dla naszego środowiska kawalerzystów, z których jesteśmy dumni nie tylko podczas wielu uroczystości, ale także dzięki temu, że szerzą i propagują idee i tradycje związane ze sztandarami i jednostkami, których imiona noszą – zaznaczył.
Zdaniem marszałka Andrzeja Bętkowskiego, kontynuowanie tradycji i dokonań poprzednich pokoleń jest, zwłaszcza w wojsku, niezwykle istotne. Marszałek zwrócił uwagę, że generał dywizji Bolesław Wieniawa-Długoszowski był wybitną postacią, blisko związaną z ojcami niepodległości Polski i może być wzorem także dla współczesnych żołnierzy.
Gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski był najsłynniejszym polskim kawalerzystą, generałem dywizji Wojska Polskiego, dyplomatą, osobistym adiutantem marszałka Józefa Piłsudskiego, poetą, lekarzem medycyny, tłumaczem i dziennikarzem. W swoim życiu łączył wiele aktywności – od artystycznych, przez dyplomatyczne, do wojskowych.
W gali odbywającej się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach wzięli udział przedstawiciele wielu oddziałów, pułków czy szwadronów, zaangażowanych w kultywowanie zwyczajów kawaleryjskich.
Tegorocznymi laureatami Nagrody im. gen. dyw. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego zostali:
w kategorii żołnierz – gen. bryg. Adam Marczak
w kategorii nauka – Przemysław Fedorowicz
w kategorii społeczność – Muzeum Okręgowe w Suwałkach
w kategorii wojsko – 1 Batalion Zmechanizowany Szwoleżerów Mazowieckich z Giżycka
w kategorii popularyzator – Krzysztof Mijakowski i Konrad Głuchowski
w kategorii dziennikarz – Przemysław Bednarczyk
w kategorii film – Daniel Olbrychski
nagroda specjalna – Stowarzyszenie Szwadron Toporzysko w barwach Pułku 3. Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego