W Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie można oglądać wystawę „Leśnicy polscy w KL Auschwitz”.
Do obozu w Auschwitz trafiło także wielu leśników regionu radomskiego i świętokrzyskiego – mówi Edyta Nowicka z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.
– Dziś wiemy o 205 leśnikach więzionych w obozie, 170 z nich straciło życie, nie doczekało wyzwolenia obozu. Wśród więźniów było 50 pracowników lasów z naszego regionu, z nadleśnictw: Łagów, Nowa Słupia, Daleszyce, Marcule, Staszów i wielu innych – wymienia.
Ich pamięć uwieczniło Stowarzyszenie Leśników „Przyjaźń” imienia św. Jana Gwalberta wraz z Lasami Państwowymi i Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. W ten sposób powstała wystawa „Leśnicy polscy w KL Auschwitz”. To 20 nowoczesnych plansz pokazujących losy leśników.
– Najczęściej były to losy tragiczne, bo trafiali do obozu za pomoc partyzantom, działalność patriotyczną, czy z racji zajmowanego stanowiska. Dla niektórych by to obóz przejściowy, niestety, większość z nich nie doczekała wyzwolenia obozu – dodaje Edyta Nowicka.
Z wystawą tematycznie związana jest publikacja „Księga Pamięci Leśników Deportowanych do KL Auschwitz w latach 1940-1944”, w której można znaleźć biogramy więzionych leśników.
Wystawę można oglądać w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie od 9.00 do 16.00, do 14 listopada. Wstęp jest bezpłatny.
Ekspozycja jest częścią przedsięwzięcia zorganizowanego w ubiegłym roku, w 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.