Młodzi ludzie mają głos. We wtorek, 9 listopada, odbędą się ogólnodostępne konsultacje, dotyczące Strategii Rzeczpospolitej Polskiej na rzecz Młodego Pokolenia. Ma to być wieloletni plan działań na rzecz młodzieży. Swoje pomysły mogą zgłaszać wszyscy młodzi mieszkańcy regionu. Zapisy są przyjmowane do 8 listopada, do godz. 12:00.
Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski podkreśla, że opracowanie strategii na rzecz młodych ludzi jest działaniem niezwykle istotnym.
– Rozwój Polski, to nie tylko gospodarka i bieżąca działalność. To także plany na przyszłość. Sprawy, którymi zajmujemy się obecnie, przejmą po nas młode pokolenia. To właśnie w dużej mierze od ich aktywności zależy, jak nasz kraj będzie wyglądał za lat 20, 30, 50. Oparcie przyszłości Polski na młodych to dobra decyzja. Dzięki ich aktywności, marzeniom i wizji lepsze jutro jest możliwe – powiedział. – Co prawda nasz region dołącza jako jeden z ostatnich do grupy województw, gdzie konsultacje się odbędą. Myślę jednak, że pomysłowość naszej młodzież jest na tyle duża, że młodzi z pewności przedstawią szereg niezwykłych i ciekawych pomysłów na rozwój naszego kraju – dodał wojewoda.
Przewodnicząca młodzieżowego sejmiku województwa świętokrzyskiego, Veronika Kurdybakha powiedziała, że strategia to ważny i potrzebny dokument.
– Jestem przekonana, że młodzi ludzie z naszego regionu przedstawią wiele pomysłów oraz inicjatyw, które posłużą stworzeniu wieloletniego planu działań w obszarze polityki młodzieżowej państwa. Jako młodzieżowy sejmik mieliśmy już możliwość uczestniczenia w tworzeniu strategii rozwoju województwa świętokrzyskiego 2030+. A nasze uwagi uwzględniono przy tworzeniu tego dokumentu. Współtworzymy także m.in. strategię samorządu wojewódzkiego – Młodzi dla Świętokrzyskiego 2030+. Opiniujemy także projekty uchwał sejmiku, dotyczące stypendiów czy współpracy z organizacjami pozarządowymi. Dzięki tym działaniom, samorząd wojewódzki stwarza nam możliwość decydowania o sprawach ważnych dla naszego regionu – podkreśliła.
Marszałek województwa świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski mówił, że samorząd podejmował i nadal podejmuje liczne inicjatywy wspierające społeczną i obywatelską aktywność młodych ludzi w regionie.
– Młodzi ludzie są cennym i ważnym partnerem, z którym należy się liczyć. Poprzez swoje działania chcemy podnosić kompetencje młodzieży oraz wspierać współpracę między poszczególnymi środowiskami młodzieżowymi. Inicjatywy młodych ludzi są także wspierane poprzez system grantów, takich jak „Mania Działania”, czy „Przestrzeń dla Młodych”. Szacujemy, że w tych projektach przez trzy lata wzięło udział ok. 7 tys. osób. Mamy także programy stypendialne. Mowa tu o pieniądzach w wysokości 1,5 mln zł rocznie. Co jest wsparciem dla 300 uczniów. We wszystkich edycjach takiego wsparcia pomogliśmy ponad 1,6 osób – tłumaczył marszałek.
Senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości wskazał, że zaproszenie młodych ludzi do konsultacji ma na celu stworzenie strategii, która będzie dla rządu kierunkowskazem, jakie działania podejmować w zakresie polityki młodzieżowej na najbliższe lata.
– Ten dokument jest ważny, ale o wiele istotniejsze jest to, jak będzie tworzony. Już teraz widać, że chęć uczestnictwa w jego powstawaniu zgłosiły tysiące młodych Polaków. To dobry znak. Nasze pokolenie jest odpowiedzialne za to co dzieje się tu i teraz. Nie możemy jednak być obojętni na przyszłość naszego kraju. Wtedy to ukształtowani dzisiaj młodzi ludzie wezmą odpowiedzialność za Polskę. Celem nie jest narzucanie gotowych rozwiązań, a zaproszenie do działania i postawienie na kreatywność – mówił.
Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego, powiedział, że współpraca z młodzieżą jest jednym z kluczowych priorytetów działań samorządu.
– Zależy nam, by jak największe grupy naszej świętokrzyskiej młodzieży były reprezentowane w konsultacjach. Nasza młodzież jest wyjątkowo aktywna, a to dlatego, że nasze wsparcie przynosi wymierne efekty. Niejednokrotnie zdarza nam się z młodzieżowymi radnymi konsultować wielokrotnie ważne uchwały, przyjmowane przez sejmik. Liczę, że te konsultacje przyniosą wymierny efekt tak Polsce, jak i ziemi świętokrzyskiej – uważa przewodniczący.
Świętokrzyski kurator oświaty, Kazimierz Mądzik, wskazał, że zainteresowanie konsultacjami w naszym regionie jest duże.
– Jesteśmy w ścisłej czołówce. Na dzień dzisiejszy to ponad 3 tys. uczniów z 221 szkół. Pod tym względem jesteśmy jednym z najbardziej aktywnych województw. Dyskusja będzie dotyczyć siedmiu obszarów: edukacji i szkolnictwa wyższego, rynku pracy i przedsiębiorczość, ekologii i klimatu, czy też miejsce Polski w Unii Europejskiej. Konsultacje są też świetną okazją do zainteresowania młodych ludzi tematami związanymi z polityką i konkretnymi propozycjami. Wypowiedzenie się młodzież w tych sprawach da rządowi wskazówkę jak należy dalej kierować krajem. To oni zdecydują o przyszłości Polski – powiedział.
W konferencji miał uczestniczyć zdalnie także minister Piotr Mazurek, sekretarz stanu pełnomocnik rządu ds. Polityki Młodzieżowej. Jednak z powodu problemów technicznych nie zabrał głosu w trakcie spotkania. Konsultacje odbędą się w najbliższy wtorek 9 listopada.