Wokół budynku świetlicy z remizą w Kózkach w gminie Skalbmierz zrobiło się zielono. Wszystko to za sprawą posadzonych tam krzewów i drzew miododajnych.
Mieszkańcy nasadzili dwadzieścia drzew, w tym np. klon tatarski i ewodię aksamitną oraz trzydzieści krzewów, takich jak śnieguliczka biała, irga błyszcząca i budleja Dawida – informuje Justyna Gałka-Mzyk z Koła Gospodyń Wiejskich w Kózkach.
– Sukcesywnie staramy się uporządkować i zagospodarować teren przy naszym obiekcie, ale i przeprowadzać różnego rodzaju prace remontowe. W ostatnim czasie zmieniliśmy pokrycie dachowe, tworzymy także staropolską izbę pamięci. Nasadzenie drzewek to kolejne nasze działania zwiększające walory estetyczne tego miejsca – mówi.
Mieszkańcy Kózek chcą także przyczynić się do zwiększenia populacji owadów zapylających, dlatego w niedługim czasie planują dosadzić jeszcze więcej gatunków roślin miododajnych.
Gmina Skalbmierz po raz drugi włączyła się w akcję nasadzeń drzew i krzewów miododajnych zainicjowaną przez zarząd województwa – informuje Kamil Włosowicz, zastępca burmistrza.
– W ubiegłym roku udało się pozyskać kilkadziesiąt sadzonek drzew i krzewów miododajnych. Zostały zasadzone za remizą w Bełzowie. Powstała tam pierwsza w gminie minipasieka społeczna. Tworzony jest tam również ogród sensoryczny. W tym roku udało się pozyskać 50 sadzonek drzew i krzewów. Liczymy, że podniosą walory estetyczne tych miejsc, a także przyczynią się do odwrócenia procesu spadku liczebności owadów zapylających – mówi.
Łącznie w województwie świętokrzyskim zasadzonych zostanie w tym roku 1 598 sadzonek drzew miododajnych oraz ponad 3 056 krzewów.