To uhonorowanie osób i instytucji, które pomagają osobom niepełnosprawnym lepiej funkcjonować na co dzień. Trwa szósta edycja konkursu „Świętokrzyscy Burzyciele Barier”.
Dziś w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach spotkała się kapituła konkursu, która wyłoniła laureatów i wyróżnionych w trzech kategoriach: łatwy dostęp, skuteczna komunikacja oraz przyjaciel osób niepełnosprawnych. Jej obradom przewodniczył senator Krzysztof Słoń, który podkreślił że to wyjątkowa nagroda, ze wglądu na osobę, która była jej inicjatorką.
– To pomysł śp. Ani Sowy – wielkiego przyjaciela osób niepełnosprawnych, wieloletniego pełnomocnika prezydenta Kielc do spraw osób niepełnosprawnych, osoby, która sama będąc niepełnosprawną bardzo wiele robiła dla innych, również pokrzywdzonych przez los, z licznymi niepełnosprawnościami. To także nagroda, która ma nas uwrażliwić na to, jak jesteśmy jako społeczeństwo przygotowani do tego, żeby być społeczeństwem solidarnym, społeczeństwem, które dostrzega potrzeby osób z niepełnosprawnościami – powiedział.
Senator Krzysztof Słoń zauważył, że kategorie konkursowe obejmują całą naszą przestrzeń życiową, bo działanie służące temu, by była ona bardziej dostępna i przyjazna dla osób niepełnosprawnych, jest zadaniem każdego z nas.
– „Świętokrzyscy Burzyciele Barier” to także coroczne wskazanie na to, kto czyni tę naszą przestrzeń życiową bardziej przyjazną, ciepłą, otwartą. Kto robi kilka kroków więcej, niż wymaga od niego jego praca zawodowa czy funkcjonowanie instytucji, którą chociażby zarządza czy dla której poświęca swoje życie – zaznaczył.
Coraz więcej budynków użyteczności publicznej jest dostosowanych do potrzeb nie tylko osób z niepełnosprawnościami, ale także seniorów, kobiet w ciąży czy matek z dziećmi. Regulują to przepisy prawa – przypomniał Andrzej Michalski, dyrektor Oddziału Świętokrzyskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zwrócił jednak uwagę, że zawsze można zrobić jeszcze więcej. Takich przykładów wśród tegorocznych zgłoszeń nie brakowało. To chociażby wykorzystanie specjalnej aplikacji, która pomaga niewidomym i słabowidzącym w poruszaniu się po budynku Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim albo nakładka w języku Braille’a na poręczach schodów w I Urzędzie Skarbowym w Kielcach, która pozwala się tym osobom odnaleźć w obiekcie.
– Dzisiaj mamy zgłoszenia osób i instytucji, które takie działania podejmują. Świat się zmienia i również zmienia się postrzeganie osób z niepełnosprawnością, ale też seniorów czy matek z dziećmi. Świadomość społeczna w tym zakresie rośnie – dodał.
Nazwiska laureatów i wyróżnianych na razie są tajemnicą, ale jak zapewnił dyrektor Andrzej Michalski, to osoby i jednostki zasłużone.
– Kilka z nich znam osobiście, i muszę powiedzieć, że bardzo angażują się w działania na rzecz osób z niepełnosprawnością. Przez szereg lat podejmowały szereg takich działań. Warto, żeby zostały wyróżnione, żeby były przykładem dla innych i żeby ta świadomość społeczna rosła. Myślę, że to dzięki temu to otoczenie będzie bardziej przyjazne dla osób z niepełnosprawnością – zauważył.
Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystości, która odbędzie się 15 listopada, o godzinie 11.00, w Sali Lustrzanej Wojewódzkiego Domu Kultury.
Konkurs po raz pierwszy odbył się w 2016 roku. Jego organizatorem jest Oddział Świętokrzyski Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W kapitule konkursu zasiada też prezes Radia Kielce, Janusz Knap.