Radni komisji finansów publicznych kieleckiej Rady Miasta pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały dotyczącej podwyższenia wysokości stawek podatku od nieruchomości. Oznacza to, że na czwartkowej sesji podjęta zostanie decyzja czy kielczanie, a zwłaszcza przedsiębiorcy, zapłacą więcej.
Pomysł podwyżki podatków od nieruchomości pojawił się już podczas ostatniej sesji, jednak projekt został zdjęty z porządku obrad Rady Miasta decyzją prezydenta Kielc.
Kamil Suchański, przewodniczący ugrupowania Bezpartyjni i Niezależni jest zdania że projekt uchwały jest nieakceptowalny.
– Jestem przeciwny tej uchwale. To rozwiązanie kłóci się z podstawowymi założeniami programu wyborczego Bogdana Wenty, gdzie była mowa o niepodnoszeniu stawek podatku od nieruchomości. Przegłosowanie tej uchwały będzie oznaczało łupienie kieleckich przedsiębiorców. A obecnie Kielce mają status miasta wojewódzkiego przyjaznego przedsiębiorcom, z niskimi stawkami podatków – mówił.
Michał Braun, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej, przedstawił odmienne stanowisko, mówiąc, że proponowana zmiana jest wynikiem m.in. trwającej inflacji.
– Inflacja jest wynikiem wielu czynników, w tym i działań obecnego rządu. Musimy podjąć decyzję, która z pewnością nie będzie cieszyć się popularnością. Zmiana nie będzie miała dużego znaczenia dla większości mieszkańców – stwierdził radny.
Według propozycji prezydenta Bogdana Wenty, stawka podatku od budynków i gruntów miałaby wzrosnąć średnio o 7 proc. Stawki preferencyjne w zakresie produkcji wyrobów piekarniczych, cukierniczych, naprawy obuwia, zegarków, odzieży a także w zakresie przygotowywania i wydawania posiłków mają być niższe o 50 proc. od stawek podstawowych. Z kolei w zakresie kultury fizycznej i sportu, w tym sportów zimowych, o 70 proc.
Uchwała zakłada także obniżenie stawki opłat za grunty wyłączone z zabudowy, a które znajdują się w strefie ochronnej ujęcia wody podziemnej Kielce-Białogon.
Wzrost stawek ma zapewnić miastu w przyszłym roku wpływy w kwocie ok. 6,5 mln złotych.
Projekt pozytywnie zaopiniowało czworo radnych – Michał Braun i Katarzyna Zapała z Koalicji Obywatelskiej oraz Bożena Sieczka – radna niezrzeszona i Anna Kibortt z Projektu Wspólne Kielce. Troje było przeciw – Kamil Suchański i Katarzyna Suchańska z Bezpartyjnych i Niezależnych oraz Marcin Stępniewski z Prawa i Sprawiedliwości. Od głosu wstrzymał się Piotr Kisiel z PiS.