Po raz dziesiąty będzie można bezpłatnie odwiedzić największe rezydencje królewskie w Polsce.
W ramach akcji „Darmowy listopad” swoje zbiory udostępni osiem dawnych rezydencji królewskich – nie tylko w Warszawie i Krakowie, ale również w Malborku, Sandomierzu, Wieliczce i Poznaniu.
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przypomniał, że przedsięwzięcie jest organizowane już po raz 10.
– To jest bardzo ważne wydarzenie z uwagi na jego rangę promocyjną, edukacyjną, poznawczą. Chcemy, żeby polska kultura była dostępna w jak najszerszym zakresie dla każdego. Możliwość darmowego korzystania z kontaktu ze zbiorami najważniejszych polskich muzeów, rezydencji królewskich, jest rzeczą pierwszoplanową – wskazał.
W akcji biorą udział warszawskie dawne rezydencje: Zamek Królewski, Łazienki Królewskie, Wilanów, a także zamek na krakowskim Wawelu. Ponadto w ramach akcji będzie można za darmo zwiedzać: Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Narodowe w Poznaniu (oddział Muzeum Sztuk Użytkowych), Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w Wieliczce i Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.
Odnosząc się do sandomierskiej placówki wicepremier stwierdził że „Muzeum jest od pewnego czasu współprowadzone także przez MKiDN. Tam przekształcenia własnościowe idą do przodu i od przyszłego roku już tylko z jednym samorządowym podmiotem będziemy prowadzić to muzeum. Wkład budżetu centralnego będzie jeszcze większy, żeby podnieść rangę tego wspaniałego Zamku Sandomierskiego” – zapowiedział Gliński.
Muzeum Okręgowe w Sandomierzu zaprasza do zwiedzania za darmo wystaw stałych: „Sandomierskie dziedzictwo” – wystawa prezentująca zabytki związane z historią miasta, „Dawna wieś sandomierska” – wystawa etnograficzna prezentuje wybrane aspekty kultury ludowej; „Ciemne ścieżki” – wystawa poświęcona Jarosławowi Iwaszkiewiczowi; „Ziemia Sandomierska w pradziejach i wczesnym średniowieczu”; „Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych” – jedyne miejsce w Polsce i na świecie, w którym gromadzi się krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych; „Dawna kuchnia królewska – zbiory artystyczne. Rzemiosło – malarstwo (XVII – XX w.)”; „Lapidarium” – fragmenty detali rzeźbiarsko-architektonicznych z XVI w.; „Dzieje zamku sandomierskiego” – od wczesnego średniowiecza, aż do czasów współczesnych.
Dla zwiedzających dostępne są również bezpłatnie wystawy czasowe: „Droga do wolności – Sandomierz 80-89″, „Początki muzealnictwa i archeologii w Ziemi Sandomierskiej” oraz „100 lat Muzeum Okręgowego w Sandomierzu 1921-2021″.
Muzeum organizuje też bezpłatne oprowadzania kuratorskie oraz seanse filmu dokumentalnego do wystawy jubileuszowej Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.