30 koni arabskich rywalizowało w dwudniowych zawodach na terenie stadniny w Michałowie. Odbyły się tam XII Sportowe Mistrzostwa Polski Koni Arabskich Czystej Krwi.
Marta Jaros z Klubu Jeździeckiego im. I Pułku Strzelców Konnych w Michałowie informuje, że w sumie rozegrano siedem konkursów o tytuły mistrzowskie. Pełne wyniki poznamy wkrótce.
– Konie prezentowały się w klasycznych dyscyplinach jeździeckich: w ujeżdżeniu, skokach, w klasach pleasure, czyli w klasie classic pleasure, hunter pleasure oraz w klasach kostiumowych: w kategorii „Polski strój historyczny” oraz w „Stroju arabskim” – wymienia.
Wacław Pruchniewicz, sędzia, który oceniał konie w konkurencji ujeżdżania zaznaczył, że konie arabskie to zwierzęta nie tylko piękne, ale również szybkie i wytrzymałe.
– Chcemy pokazać, że nie tylko hodujemy konie arabskie, po to, aby ślicznie wyglądały na pokazach, ale że można je użytkować pod siodło w wielu różnych dyscyplinach. Musimy pamiętać, że konie arabskie odgrywały ważną rolę w naszej historii. Służyły np. w armii – dodał.
Marek Skomorowski, prezes michałowskiej stadniny uważa, że tego typu zawody powinny odbywać się częściej.
– Jestem pod wrażeniem szybkości, odwagi i skoczności tych zwierząt. Myślimy, żeby tego typu mistrzostwa robić przynajmniej dwa razy w roku i z jeszcze większym rozmachem – dodał.
Henryk Ćwiertniak, członek Polskiego Związku Hodowców Koni Arabskich dodaje, że w ostatnim dziesięcioleciu również prywatne stadniny koni arabskich czystej krwi zrobiły ogromny postęp hodowlany.
– Sprowadzamy coraz lepsze nasienie ogierów, mamy coraz lepsze klacze. W długodystansowych rajdach nie mają sobie równych. Nie innej znam rasy, która jest w stanie przebiec dystans 160 km – dodał.
W zawodach wraz ze swoim siwym ogierem wzięła udział Aleksandra Rachut z okolic Gorzowa Wielkopolskiego. To para, która zwyciężyła w konkurencji „Polski strój historyczny”.
– To koń wyhodowany przeze mnie. Ma 6 lat. Jego ojciec, ogier pochodzi z Michałowa. Araby są szalenie inteligentne, bardzo dobrze się z nimi pracuje – dodała.
Zawody współorganizowały: Stadnina Koni Michałów, Polski Związek Hodowców Koni Arabskich, Klub Jeździecki im. I Pułku Strzelców Konnych w Michałowie oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Przypomnijmy, że Stadnina Koni w Michałowie jest największą w Polsce oraz jedną z większych w Europie i na świecie stadniną koni tej rasy. Prowadzi również hodowlę koni maści tarantowatej i kucy.