Są cierpkie i gorzkie w smaku, ale stanowią prawdziwą bombę witaminową. Jeśli jeszcze nie mamy ich w swojej spiżarni nie warto dłużej zwlekać. Mowa o owocach aronii.
Nie od dziś mówi się o zbawiennych właściwościach tej rośliny. Spożywając aronię jesteśmy w stanie uniknąć wielu chorób. Nic wiec dziwnego, że tak chętnie i często po nią sięgamy – mówi Monika Jaskuła z Koła Gospodyń Wiejskich z Bełzowa.
– Jest ona niezwykle bogatym źródłem witamin: C, B2,E, B6 i Beta-karotenu. Zawarte są w niej również sole mineralne oraz kwasy organiczne o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych. Główną zaletą spożywania aronii jest usuwanie złogów złego cholesterolu. Oznacza to, że nie powinny rozstawać się z nią osoby z problemem wysokiego ciśnienia.
Jednocześnie odpowiada ona za wzmocnienie odporności organizmu czy wspomaga leczenie przy schorzeniach dróg oddechowych. Spowalnia również procesy starzenia. Owoce dodatkowo opóźniają pojawienie się chorób oczu, w tym powszechnie występującej jaskry lub zaćmy. Spożywanie aronii zaleca się również wtedy, gdy spędzamy wiele godzin przy komputerze. Ponadto jej owoce świetnie nadadzą się na dżem, konfiturę czy na sok.
– Tradycyjny sok z aronii: 2 kg owoców z aronii, ok. 350 gramów cukru i jedna szklanka wody. Dokładnie myjemy owoce i wrzucamy do garnka, zalewamy zimną wodą, gotujemy na dużym ogniu i cały czas mieszamy, inaczej owoce będą nam przywierać do garnka. Po zagotowaniu zmniejszmy ogień i gotujemy ok. 30 min. Nie zapominamy oczywiście o mieszaniu. Gorący syrop przelewany do butelek lub słoików i zakręcamy – dodaje.
Sok z aronii szczególnie jest polecamy osobom, które mają problemy z układem pokarmowym. Pomaga przy często pojawiających się bólach brzucha, zaparciach, nudnościach, dobrze też działa na pracę żołądka, trzustki oraz wątroby. Sok z aronii polecany jest także osobom chorującym na cukrzycę.
Aronia czarna, zwana też aronią czarnoowocową, to krzew owocowy. Pochodzi z Kanady. W naszym kraju w ostatnich latach stała się bardzo popularna i łatwa w uprawie. Krzewy aronii osiągają od dwóch do trzech metrów wysokości. Owocują wiele lat.